Kadın Mücadelesi: Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı

Marta Breen’in yazdığı, Jenny Jordahl’ın çizimleriyle eşlik ettiği ödüllü grafik roman “Kadın Mücadelesi: Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı” dünyanın dört bir yanında hakları için savaşan kadınları anlatıyor.

Kadın Mücadelesi, feminizm tarihini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir grafik roman. 150 yıllık yakın tarihe odaklanan Marta Breen dünyanın dört bir yanında hakları için savaşan kadınları anlatıyor.

Henüz dünyanın her yerinde herkes eşit haklara sahip olamasa da geçtiğimiz yüz elli yıl, umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğinin kanıtı niteliğinde. Marta Breen’in güçlü kalemiyle bugün her bireyin doğal hakkı olduğunu düşündüğümüz eğitim, çalışma, seçme ve seçilme haklarını elde etmenin o kadar da kolay olmadığını anlattığı Kadın Mücadelesi -Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı Jenny Jordahl’ın müthiş çizimleriyle tamamlanıyor.

Yazar hakkında

Marta Breen, kurgu dışı pek çok kitabın yazarıdır. Norveç müziği alanında çalışan kadınların hikayesi, Born Feminist ve illüstratör Jenny Jordahl ile birlikte hazırladıkları 60 Women You Shoul Know About kitapları arasındadır. Kadın Mücadelesi 2018 yılında Norveç Kültür Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü almıştır.

Çizer hakkında

Jenny Jordahl, Livet blant dyrene [Hayvanlar Arasında] adlı bir karikatür blogu sahibi, ödüllü bir illüstratör ve karikatüristtir. Marta Breen’in birtakım kitaplarıyla birlikte pek çok kitap resimlemiştir. Jordahl 2017’de Hanemone ve Hulda resimli kitabıyla yazarlığa adım atmıştır.

Çevirmen hakkında

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Altı yaşında hayatının ilk kar tatilinde annesinin hediye ettiği çocuk kitaplarıyla okumaya başladı. O günden beri okuyor. Almanca ve İngilizceden çeviri yapıyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Nisan 2020