Kadın Öğretmenler Yöneticiliğe Yükselmede Ayrımcılığa Maruz Kalıyor

Eğitim Reformu Girişimi tarafından hazırlanan Eğitim İzleme Raporu’nun “Öğretmenler” dosyasına göre,  Türkiye, Japonya’dan sonra kadın okul müdürü oranının en düşük olduğu ülke.

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) yıl içerisinde farklı zamanlarda 5 dosya halinde yayımlayacağı Eğitim İzleme Raporu 2019’un dördüncü dosyası “Öğretmenler” yayınlandı.

Raporun “Türkiye’de Öğretmenler ve Okul Müdürleri Kimlerdir?” başlıklı bölümü toplumsal cinsiyet üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.  Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Araştırması’nın (Teaching and Learning International Survey – TALIS) verilerine göre Türkiye, yüzde 7,0 olduğu Japonya’dan sonra kadın okul müdürlerinin oranının en düşük olduğu ülke olarak dikkat çekiyor.

Rapora göre, Türkiye’de, ortaokul kademesinde TALIS 2018’e katılan 3.951 öğretmenin %55,8’i, 196 okul müdürünün ise yalnızca %7,2’si kadın. Bu oranlar OECD ortalamasında sırasıyla %68,3 ve %47,3’tür.

Türkiye’de kadın müdür oranı çok düşük

Türkiye, bu oranın %7,0 olduğu Japonya’dan sonra TALIS’e katılan ülkeler içinde kadın okul müdürlerinin oranının en düşük olduğu ülke.

TALIS, bu durumun nedenlerini açıklayan bir veri sunmuyor ve bu konuda yapılmış başka bir kapsamlı araştırma da bulunmuyor; ancak raporda öğretmenler arasında kadınlarının oranının, okul yöneticilerine kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Rapor, Türkiye’nin durumu, diğer ülkelerle kıyaslandığında, kadınların okul yöneticiliğine yükselmeleri konusunda toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa pek çok ülkeden daha fazla maruz kaldıklarını belirtiyor.

Toplumsal Cinsiyet Uçurumu 2017 raporu, kadın üst düzey yönetici sayısında Türkiye’nin, 145 ülke arasında 107. sırada olduğunu gösteriyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Aralık 2019