Kadın Olmak için En İyi ve En Kötü Ülkeler

Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi’ne göre, 167 ülke arasında 114. sırada yer alan Türkiye’de, kadınların siyasette temsiliyeti ve çalışma hayatına katılımı kritik seviyelerde.

National Geographic dergisinin kasım sayısı, “Kadınlar: Değişim Yüzyılı” başlığıyla çıktı (National Geographic)

Endeks, kadınların siyasete katılımı, cep telefonu kullanımı, istihdam, finansal erişim, eğitim, kadına yönelik şiddet, güvenlik, ayrımcılık, adalete erişim gibi ölçütlere göre, 167 ülkeyi iyiden kötüye doğru sıraladı.

Araştırma sonuçları, National Geographic dergisinin “Kadınlar: Değişim Yüzyılı” başlıklı kasım sayısında yer aldı.

Listenin ilk sırasındaki Norveç’i; Finlandiya ve Danimarka gibi kuzey ülkeleri izlerken, Türkiye 114. sırada yer aldı.

Kadın olmak için en uygun 10 ülke Norveç, İsviçre ve Finlandiya, Danimarka, İzlanda, Avusturya, Birleşik Krallık, Lüksemburg, İsveç ve Hollanda olarak sıralandı.

Veriler, 12. sırada yer alan Estonya’daki kadınların ortalama 14 yıl eğitim gördüğünü ve bu rakamın küresel ortalamanın neredeyse iki katı olduğunu ortaya koydu.

Küresel düzeyde elde edilen en önemli veri, küresel istihdamdaki cinsiyet ayrımının yüzde 30’a dayandığını ortaya koyulması oldu. Kadın olmak için en uygun 10 ülke arasında bile, kadınların istihdamı iyi seviyelerde değil.

Kadın olmak için en kötü ülkeler

Öte yandan veriler, dünya ülkelerinin yüzde 90’ının cinsiyet ayrımcılığı yapan en az bir yasaya sahip olduğunu gösterdi.

Araştırma ayrıca, 2018’de 379 milyon kadının aile içi şiddet gördüğünü ortaya koydu. Bu oranların da çatışmalardan etkilenen ülkelerde üç kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Verilere göre, Afganistan, Suriye, Venezuela ve Botswana’da kadınların yüzde 25’inden azı gece vakti kendini güvende hissediyor.

Güney Sudan’da kadınların en az yüzde 47’sinin geçen yıl eşinden şiddet görürken, Afganistan’daki çatışmanın etkisiyle neredeyse her iki kadından birinin ev içi şiddet yaşıyor.

Kadınlar için yaşamın en zor olduğu ülkeler (kötüden iyiye) ise Yemen, Afganistan, Suriye, Pakistan, Güney Sudan, Irak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Libya.

Türkiye’de kadınların yönetimdeki temsiliyeti ve çalışma hayatına katılımı kritik seviyelerde

Listenin 114. sırasındaki Türkiye’deyse, kadınların siyasette temsiliyetinin ve çalışma hayatına katılımının kritik seviyelerde olduğu görüldü.

Kadınların finansal kaynaklara ve eğitime erişim ortalama seviyelerde kalırken, Türkiye’de yaşayan kadınların birçok ülkeye kıyasla eşlerinden daha az şiddet gördüğü ve cep telefonu kullanan kadın sayısının yüksek olduğu ortaya çıktı.

Listededeki  umut verici veriler

Araştırmada umut verici veriler de ortaya çıktı.

Ruanda, Moldova, Türkmenistan, Ermenistan ve Benin gibi ülkeler son zamanlarda kadınların eğitiminde, finansal erişiminde ve yönetim organlarındaki temsiliyetinde kayda değer artışlar gösterdi.

Ruandalı kadınların yüzde 93’ünün çalışma hayatında yer aldığı görülürken, Türkmenistanlı kadınların finansal erişim oranları da 2017’den bu yana yüzde 1’den yüzde 36’ya yükseldi.

İran’daki finansal katılımın da yüksek seviyede olduğu anlaşıldı. Buna göre İranlı kadınların yüzde 90’ından fazlası yakın zamanda bankacılık işlemleri yaptı veya hesap açtırdı.

2014’ten bu yana üst üste dört yıl boyunca, savaş veya diğer silahlı çatışmalardan kaynaklanan ölümler dünya çapında azaldı.

Kaynak: National Geographic

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Ekim 2019