Kadın Örgütlerinden “İkinci Yargı Paketi” İtirazı: Hak Gaspını Kabul Etmeyeceğiz

İkinci yargı paketinde yer alacağı konuşulan yoksulluk nafakasının sınırlandırılması ve kamuoyunda “çocuk istismarcılarına af” olarak bilinen çocukların istismarcılarla evlendirilmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran yasa değişikliğine kadın örgütleri tepki gösterdi.

103 sivil toplum örgütünden oluşan Nafaka Hakkı Kadın Platformu (TCK 103 Kadın Platformu) ortak bir bildiri yayımlayarak “Yargı Reformu, bahanesiyle kadın ve çocuk haklarının gasp edildiğini” belirtti. Platformdan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

”İkinci Yargı Paketi’nde yer aldığı söylenen çocukların istismarcılarla evlendirilmesi durumunda cezanın ertelenmesi hükmüne itiraz ediyoruz! Bir kez daha yineliyoruz: Tecavüzü aklayacak, çocukların cinsel istismarını meşrulaştıracak, çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirmelerin önünü açacak hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz!

“İkinci Yargı Paketi’nde çocukların istismarcılarla ‘belirli şartlarda’ evlendirilmeleri durumunda cezanın erteleneceğine yönelik hükmün bulunduğu iddialarını basına yansıyan haberlerden dehşet içerisinde izliyoruz. Haberlere göre, İkinci Yargı Paketi’ne gireceği iddia edilen yeni düzenleme çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda hükmün ertelenmesini kapsıyor.

“2016’da belirttiğimiz gibi, altını çizerek bir kez daha belirtiyoruz ki, çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak, tecavüzü affedecek hiçbir düzenlemeyi kabul etmiyoruz.

“Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarıyla mücadele etmek, çocuk yaşta zorla evlendirmeleri önleyecek düzenlemeler getirmek, kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarını korumak devletin sorumluluğudur. Kız çocuklarının tüm haklarını ihlal etmeye yönelik bu hükmün gündeme getirilme olasılığına karşı yetkilileri uyarıyoruz, böyle girişimler varsa derhal ve bir daha asla gündeme getirilmemek üzere vazgeçilmelidir.”

Nafakanın süresiz olmadığını ve ilgili yasaların bunu açıkça ifade ettiğini söyleyen Torun şöyle konuştu:

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 No’lu yasalar da saldırı altında. Kadınların psikolojik olarak güç kaynağı olan ve boşanmalarda en büyük destekçisi olan nafakayı kaldırıp kadınları eve ve erkeklere mahkum etmek istiyorlar.

“2015 yılında Boşanma Komisyonu raporunda belirtilen birçok maddeyi kendi istedikleri gibi hayata geçirmek istiyorlar. Orada da çocukların istismarcılarla evlendirilmesi gündeme gelmiş ancak kamuoyu baskısı nedeniyle ertelenmişti. Bu sefer anlaşılıyor ki bunu kafaya koymuşlar. Buradaki amaçları evliliklere teşvik etmek. Eğer böyle bir değişiklik yapılırsa hukuk eliyle erken yaşta evlilikler ve çocuk istismarı meşrulaşır.”

Mor Çatı avukatlarından kadın hakları savunucusu Canan Arın ise nafaka hakkının sınırlandırılmasındaki amacın kadınlara ekonomik şiddet uygulamak olduğunu söyledi.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Ekim 2019