Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler

Aksu Bora, İlknur Üstün ve Selma Acuner tarafından 2010’da kurulan feminist yayınevi Ayizi Kitap tarafından yayımlanan ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından desteklenen  ‘Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler’ başlıklı kadın sağlığı antolojisi, üreme haklarından cinselliğe ve anneliğe kadar birçok konuyu araştırıyor.

Kadın sağlığı savunucusu Barbara Seaman ve aktivist Elder Laura Eldridge, kadınların bedenine ve sesine bir övgü niteliğinde olan bu kitapta, farklı kuşakların kadınlarına ait devrimci fikirleri bir araya getiriyor. Kadın sağlığına dair siyasi bir bakış açısı getiren bu antoloji, kadınların muhafazakâr ahlak, kapitalist piyasa, devlet ve tıp otoriteleri tarafından nasıl hırpalandıklarını ve bedenleri üzerinde söz sahibi sayılmadıklarını gözler önüne sererken, bütün bu otoritelere karşı kadınların geliştirdikleri bireysel ve kolektif yöntemleri de anlatıyor.

İki yüzden fazla yazının yer aldığı, kadın sağlığına ilişkin özgün bir antoloji olan, ‘Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler’in yazarları arasında Jennifer Baumgardner, Susan Brownmiller, Phyllis Chesler, Angela Y. Davis, Barbara Ehrenreich, Germaine Greer, Shulamith Firestone, Charlotte Perkins Gilman, Erica Jong, Molly Haskell, Susie Ork., Hhere, Judith Rossner, Alix Kates Shulman, Gloria Steinem, Rebecca Sojourner Gerçeği, Naomi Wolf bulunuyor. ‘Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler’ her kadının, kendi sağlığını ve yaşamını kontrol etmesini  sağlayacak ilham verici güçlü kadın bakış açıları sunuyor.

İki ciltten oluşan bu antolojinin ilkinde, kadın sağlığı aktivizminin tarihinden doğum kontrolüne, menstruasyondan, hamilelik ve doğuma, annelikten, menopoz ve yaşlanmaya, jinekolojik cerrahiden, kürtaja, lezbiyen biseksüel ve transgender sağlığından, toplumsal cinsiyet ve tıpa kadar çok farklı konularda makaleler, söyleşiler ve yorum yazıları yer alıyor. Kitabın çevirmenleri ise Aksu Bora, Elif Ekin Akşit, Simten Coşar, Nagehan Tokdoğan, Burcu Şimşek, Seyhan Aydınlıgil.

İkinci ciltte yer alan konular arasında ise, seks, tecavüz, kadınlara karşı şiddet, beden imgesi, sporda kadınlar, kendi kendine jinekoloji, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yaşamın sonu meseleleri bulunuyor.

Editörler Hakkında

Barbara Seaman

Doğum kontrol hapına ilk uyarı etiketinin konmasını sağlayan savunuculuk çalışmalarıyla tanınan, kadın sağlığı savunucusu ve bilim gazetecisi Barbara Seaman, 1975 yılında Ulusal Kadın Sağlığı Ağı’nı kurmuştur. İlk kitabı, ‘The Doctors’ Case Against the Pill’ (1969), sağlık kurumlarının kadın sağlığı konusundaki önyargılarını açığa çıkarmış, kadınlara kendi sağlıklarını etmeleri için ilham vermiştir. Hayatını kadın sağlığı hakkının savunuculuğuna adamış olan Seaman, pek çok kitap ve makale yazmış, ve her yaştan yazar, yayıncı ve aktiviste cesaret vermiştir.

Laura Elridge

Kadın sağlığı yazarı ve aktivisti olan Elridge, ‘In Our Control: The Complete Guide to Contraceptive Choices for Women’ ve ‘The No-Nonsense Guide to Menopause,’ kitaplarının yazarıdır.

Birleşmiş Miller Nüfus Fonu (UNFPA) hakkında

1969 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya çapında nüfus konusunda uluslararası finansmana sahip en büyük yardım kaynağıdır. Sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen politikalar ve stratejiler oluşturulması konularında 150’yi aşkın ülkede faaliyet göstermektedir. Çalışmalarına proje temelli olarak başlayan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), 1971 yılından bugüne Türkiye’de; üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi; kalkınmayla ilgili verilerin toplanması, kullanımı ve yaygınlaştırılmasının artırılması, ve insani yardım konularında çalışmalar yapmaktadır. Bu çerçevede ilk Ülke Programı 1988 yılından 1992’ye kadar sürmüş, şu anda ise Altıncı Ülke Programı (2016-2020) yürütülmektedir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), her gebeliğin istenilen gebelik olduğu, her doğumun güvenli gerçekleştiği ve her gencin içindeki potansiyelini ortaya çıkarabildiği bir dünya için çalışır. UNFPA, bu hedefe ulaşabilmek için, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden (SKH) özellikle 5 tanesine yoğunlaşmıştır:

Sağlıklı Bireyler,  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Eşitsizliklerin Azaltılması, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar, Hedefler için Ortaklıklar

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Şubat 2019