Kadın Sağlık Çalışanları Hastanede Ne Zorluklar Yaşıyor?

Uzmanlar, koruyucu ekipmanların erkekler için tasarlandığını ve kadın çalışanların hayatını riske attığını söylüyor. Kadın sağlık çalışanları, üzerlerine oturmayan koruyucu ekipman ile çalışmanın zorluklarını anlattı.

31 yaşındaki Kirti Shah, Hindistan’ın başkenti Delhi’de bir hastanede yoğun bakım hemşiresi.

Mesaiye başlamadan önce, maske, yüz koruyucu siperlik, eldiven ve önlükten oluşan koruyucu ekipmanı giymesi 45 dakika sürüyor. Zira bir kadın olarak bunları kendi ölçülerine uydurması için başka adımlar atması, ekstra geniş önlüğü kayarak boynunu açığa çıkarmasın diye maskesine bantlaması, eldiven takmadan önce kollarını kıvırması, koruyucu gözlük burnunda yeni bir morarmaya yol açmasın diye araya pamuk sıkıştırması, maskeler büyük geldiği için kulaklarına sıkıca yerleştirmesi gerekiyor.

Koruyucu ekipman içinde regl olmak

“Bu duruma dayanabiliyorum, ta ki reglim başlayıncaya dek. O zaman çok terliyorum, koruyucu gözlükler buharlaşıyor, bir de tulum giymiş haldeyken kanama oluyor” diye anlatıyor Kirti.

Mesaisi bitmeden tulumuna leke bulaşacak ve değiştirmek zorunda kalacak korkusuyla erkek meslektaşından o gün kendi yerine çalışmasını istediğini anlatıyor.

“Koruyucu ekipman tasarımı yapılırken kimse regl olan kadınları düşünmemiş,” diye şikayet ediyor Shah.

Tasarım erkeklere göre yapılmış

Bu malzemelerin tek beden üretildiği ve kadınlara tam uymadığı biliniyor artık.

Koruyucu ekipman Covid-19 hastaları ile ilgilenen sağlık personeli için zorunlu. Ama en küçük beden malzeme bile bazı kadınlara büyük geliyor. Kadınlar dünya çapında sağlık alanında çalışanların yüzde 70’ini oluşturuyor. Ekipmanın büyük gelmesi ise giyen açısından rahatsızlık verdiği gibi virüse karşı tam koruma da sağlamaması anlamına geliyor.

İki ebat maske

ABD’deki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmacı Dr. Arghavan Salles, New York’taki bir yoğun bakım servisinde çalışıyor. “Ne tuhaf ki 95 maskesi sadece iki ebatta var. Dünyadaki yüzler sadece iki ebat mı?” diye soruyor.

Kendisinin küçük ebat eldiven kullandığını, ama onların bile büyük geldiğini, koruyucu gözlüklerin de uymadığını söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Haziran 2020