İklim Kriziyle Mücadele Feminist Mücadeleden Ayrı Düşünülemez

Jin News’tan Gülistan Azak’a konuşan Kadın Savunma Ağı’ndan İlknur Çiçek, ataerkil kapitalist sistemin yarattığı iklim krizinin feminist bir mesele olduğuna dikkat çekiyor: “İklim yıkımı insanlık tarihinin en büyük cinsiyet eşitsizliğini barındırıyor. Gelin kadın savunma ağımızı genişleterek, hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkalım. Kentlerimizi, doğamızı ve birbirimizi savunalım.”

Gülistan Azak
MERSİN – Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı iklim krizinin feminist bir mesele olduğuna dikkat çeken Kadın Savunma Ağı’ndan İlknur Çiçek, “İklim yıkımı insanlık tarihinin en büyük cinsiyet eşitsizliğini barındırıyor. Gelin kadın savunma ağımızı genişleterek, hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkalım. Kentlerimizi, doğamızı ve birbirimizi savunalım” çağrısında bulundu.
Savaşlar, baskıcı rejimler, demokratik hakların kısıtlanması, iklim inkârcısı liderlerin aynı zamanda kadın haklarına karşıt söylemleri,  kadınlar üzerindeki her türlü ayrımcılığın, eşitsizliğin ve şiddetin artmasına neden oluyor. İklim değişikliği insanlık tarihinin en büyük eşitsizliğini barındırıyor. İklim değişikliğinin yarattığı doğal afetleri ve sosyo-ekonomik koşulları toplumsal cinsiyet ilişkisi açısından inceleyen tüm araştırmaların sonucu, yoksulların ve özellikle yoksul kadınların daha fazla etkilendiğini gösteriyor. 1990’ların başında Bangladeş’teki kasırgada ölenlerin yüzde 90’ı kadındı. Çocukların ve ve kadınların yüzme bilmemeleri, sellerde en fazla onların yaşamına yitirmesine neden oluyor. Kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlik, toplumsal cinsiyet rolleri yani kadınlara sadece annelik ve eşlik rolünün uygun görülmesi, kültürel ve dini kurallar ise kadınların yüzme öğrenip öğrenmemelerini belirleyen koşullar.
İklim yıkımı kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini de yıkıma uğratıyor. Sıcaklık artışı, uzun kuraklık dönemleri, ani şiddetli yağışlar ve kıtlık… Yiyecek bulmakta zorlanan, gelirleri düşen ailelerin hayatta kalmak için buldukları ‘çözüm’ ise çocuk yaşta evlilikler. BM Nüfus Fonu verilerine göre 2015’de yaklaşık 4 buçuk milyon çocuk 15 yaşından önce evlendirilmiş. BM Çocuk Fonu UNICEF, 2015’te mevcut halin devam etmesi durumunda sadece Afrika’da çocuk yaşta evlendirilenlerin sayısının 2050’ye kadar en az ikiye katlanacağını, 310 milyona ulaşabileceğini  duyurmuştu. UNICEF’in 2018 raporu ise durumun daha vahim olduğunu gösterdi. Önümüzdeki 12 yıl içinde 18’inden önce evlendirilmiş çocukların sayısının yaklaşık 1 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.
İklim Krizi haftasında kampanya başlatıldı
İklim krizi meselesinin aynı zamanda bir kadın meselesi olduğunun altını çizen Kadın Savunma Ağı’ndan İlknur Çiçek, ekolojik çalışma grubu içinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Türkiye genelinde 15 Eylül’de startını verdikleri ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar sürdürecekleri “Yaşamak İstiyoruz “kampanya çalışmalarının aktif bir şekilde devam ettiğini belirten İlknur, kampanyanın yalnızca erkek şiddetini değil erkek iktidarın kadın yaşamına yönelik tüm saldırılarını kapsadığını vurguladı. Kampanyanın startının 20-27 Eylül İklim Krizi haftasına denk geldiğini anımsatan İlknur,  kampanya kapsamında Kadın Savunma Ağı olarak,  Mersin’de Nükleer Karşıtı Platformun düzenlediği iklim krizi etkinliğine ‘İklim krizi ve kadın’ konulu sunuşla katıldıklarını ifade etti.
‘Kadınlar felaketlerden kaçamıyor’ 
İklim krizinin toplumları çevresel felaketlere, krize sürüklerken, bundan en fazla etkilenenin kadınlar olduğunu belirten İlknur, şöyle konuştu: “Çünkü iklim krizinden en çok sorumlular değil aksine en az sorumlu olan etkileniyor. Yani yoksulları vuruyor. Yoksulların en yoksulunu ise kadınlar oluşturuyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bu felaketler daha da arttırıyor. Kadınlar kendilerine yüklenen toplumsal cinsiyet rollerinin dayattığı çocuk bakımı, yaşlı bakımından sorumluluğundan kaynaklı kendilerini önceleyemiyorlar. İklim felaketlerinde kadınların erkeklere oranla çok daha fazla öldüğünü görüyoruz. Çünkü felaketlerden kaçma imkanları çok daha düşük. Yaptığımız araştırmalarda çok çarpıcı verilerle karşılaştık. 1990’ların başında Bangladeş’te yaşanan tufanda kadınların ölüm oranları erkeklere göre çok daha yüksek.  Araştırmalar neden olarak ise, oradaki ataerkil ve dini inançlardan dolayı kadınlara yüzme öğretilmediğini ortaya koyuyor. Kadınlar yüzme bilmedikleri için sele kapılarak ölüyorlar. Yine kadınlara dayatılan cinsiyet rollerinden dolayı özellikle Afrika ülkelerinde kadınlar uzun eteklerinden dolayı felaketlerden kaçamıyorlar.”
Kaynak: Jin News
avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Ekim 2019