Kadın Sinemacılara Bir Bakış: “Women Make Film” Belgeseli

Mark Cousins’ın kadın sinemacılara odaklanan 11 saatlik belgeseli Women Make Film’de Tilda Swinton, Jane Fonda, Thandie Newton ve Debra Winger gibi isimler sinema tarihinde iz bırakmış kadın sinemacıları anlatıyor.

The Story of Film: An Odyssey ve The Eyes of Orson Welles gibi sinema dünyasına odaklanan ödüllü belgesellerle tanınan Marc Cousins, 11 saatlik bu belgeselde sinema tarihinde iz bırakmış kadın sinemacıların hikâyesini anlatıyor.

Belgeselde Tilda Swinton, Jane Fonda, Thandie Newton ve Debra Winger gibi isimler kadın sinemacıların öykülerini anlatarak sinema dünyasının derinliklerine yapılan bu yolculukta izleyicilere rehberlik ediyorlar.

Aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenen Tilda Swinton, bu filmde anlatmak istediklerini şu sözlerle açıklıyor: “Çoğu film erkekler tarafından yönetildi. Sinema klasikleri olarak kabul edilen filmlerin çoğu erkekler tarafından yönetildi. 130 yıldır altı kıtada binlerce kadın da film çekiyor, izleyebileceğiniz en iyi filmlerden bazılarını. Hangi filmleri çektiler? Hangi teknikleri kullandılar? Onlardan sinema hakkında ne öğrenebiliriz?”

Film, kadınların neden ana akım sinemada geri plana atıldığına odaklanarak vakit kaybetmiyor,  #MeToo hareketi bu soruları zaten daha önce sorup cevaplamıştı. Belgesel onu yerine kadın sinemacıların işleri farklı temalar altında, 40 bölüme dağıtarak titizlikle inceliyor.

Kaynak: Guardian, FilmLovers

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Mayıs 2020