Kadın Yayın Yönetmeni The Guardian’ı 20 Yıl Sonra Kâra Geçirdi

Katherine Viner’in, ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak 2015’te göreve başladığı İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, 1998’den beri ilk kez bir yılı kâr ederek kapattığını açıkladı.

Göreve geldiği günden bu yana gazeteyi, ‘yeniden sürdürülebilir bir iş modeli’ne kavuşturabilmek için radikal adımlar atan Viner, gazetenin kâr ederek kapatmasıyla ilgili bir mesaj yayımladı.

John Edward Taylor’ın 1821 yılında ‘The Manchester Guardian’ ismiyle kurduğu sol-liberal eğilimli gazetenin ilk kadın yönetmeni Viner, mesajında şunları söyledi: “Bugün The Guardian’ın üç yıllık stratejisinin başarıyla sonuçlandığını duyurduk. Gelir-gider dengesini sağlama hedefimizi tutturduk, hatta sürdürülebilirlik yolunda küçük bir kâr da elde ettik. Reklamverenlerden elde ettiğimiz gelir ile siz okurlarımızdan gelen cömert desteğin toplamından oluşan paranın, dünyanın dört bir yanında milyonlara bilgi ve ilham veren gazeteciliğimizin üretim masraflarını karşıladığı anlamına geliyor bu. Kendimize özgü sahiplik modelimiz ise bizden maddi geri dönüşler talep eden milyarder bir sahip veya bir grup hissedar tarafından kontrol edilmediğimiz anlamına geliyor. Böylece elde ettiğimiz kârı ve okurlarımızdan gelen tüm maddi katkıları yeniden gazeteciliğe yatırabiliyoruz.”

Gazetenin tarihi

1821 yılında kurulan gazete, ulusal ve uluslararası itibarını, 1872’den itibaren genel yayın yönetmenliğini 57 yıl boyunca sürdüren CP Scott’un döneminde kazandı.

Gazeteyi 1907’de satın alan Scott, 1932’de hayata gözlerini yumdu. Oğlu, gazetecilik anlayışından sapmadan The Guardian’ın yaşaması için tüm mirasını vakfetti. Aile, 1984’ten sonra gazete yönetiminden çekildi ancak Scott Vakfı, gazetenin temel gelir kaynağı olmayı sürdürdü.

The Guardian, 1995’te internet sitesini kurdu.

Dijital yayıncılığın getirdikleriyle değişen gazetecilik dengeleriyle, The Guardian 1998’den itibaren her yıl faaliyet zararı yazmaya başladı.

Bilhassa, 2008’de başlayan küresel kriz sonrasında bu zarar katlanarak artmaya devam etti. 2016’ya kadar her yıl 20 milyon sterlinin üzerinde zarar eden The Guardian, kağıt gazetede Berliner sayfa formatına geçmek gibi radikal bir karar alsa da ticari karşılığını göremedi.

Alan Rusbridger’ın genel yayın yönetmenliğinin son döneminde The Guardian’ın okurlardan üyelik ücreti ve bağış kabul etmeye başlaması, gazete için ticari anlamda bir umut ışığı doğurdu.

Viner’le gelen değişim

2014 yılında küçük denemelerle başlayan üyelik modeli, 2015’te genel yayın yönetmeni koltuğuna oturan Katharine Viner’le birlikte gazetenin temel stratejisi haline geldi.

Ayrıca Viner, tasarruf tedbirleri gibi ek yöntemlerle elde edilecek gelirin yeniden gazeteciliğe yatırılmasını sağladı.

Gazetenin 2018-2019 döneminde 800 bin sterlin faaliyet kârı açıklaması, bugün düzenli olarak maddi katkıda bulunan 650 bini aşkın okuru ile bir yılda tek seferlik bağış yapan 300 bini aşkın okur sayesinde mümkün oldu. Şu anda gazetenin okurlarının üçte ikisi İngiltere dışında yaşıyor.

The Guardian’ın kağıt baskıdaki tirajı 134 bin seviyesinde ancak gazete, aylık 163 milyon tekil kullanıcı ve 1.3 milyar sayfa görüntülemesiyle dijital yayıncılık devlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kaynak: journo.com.tr

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Mayıs 2019