Kadın Yazılım Tasarım Kolektifi Kuruldu

Freelance çalışan 20 kadının girişimiyle kurulan Kadın Yazılım Tasarım Kolektifi’nin hedefi, kadınların iş hayatında karşılaştığı mobbing ve ücret eşitsizliğine karşı bir alternatif oluşturmak.

Yazılım, tasarım, metin yazarlığı, tercüme, muhasebe, çeviri ve sosyal medya yönetimi alanında çalışan kadınlar bir araya geldi; “Kadın Yazılım Tasarım Kolektifi” isimli bir oluşum kurdu.

Freelance çalışan 20 kadının girişimiyle kurulan kooperatif, kadınların iş hayatında karşılaştığı mobbing ve ücret eşitsizliğine karşı bir alternatif oluşturmanın yanı sıra aracı olmadan, üreticinin tüketiciyle doğrudan buluştuğu bir platform olmayı hedefliyor.

“Birlikte çalışarak, birlikte üretirsek başarılı olabiliriz,”

Bianet’e konuşan kolektifin kurucularından Midori Koçak kolektifin kuruluş hikayesini şöyle özetliyor:

Kadın Kolektifimizin tarihi aslında 2018 yılına dayanıyor. Tam zamanlı çalıştığım dönemde bana gelen freelance işlerle ilgilenmem yasak olduğundan, bu işleri kadın dayanışması adına, kadın freelancerlarla paylaşmak için bir LinkedIn grubu kurdum. Daha sonra genellikle el işi yapan kadınları bir araya getirmek adına kadın kooperatiflerinin kurulduğunu ve desteklendiğini gördüm. Ben de yazılımcı, tasarımcı ve diğer freelance çalışan kadın arkadaşlarla “Neden bir kooperatif kurarak ortak bir şirket altında üretim yapmayalım?” diye düşündüm.  Bu projeden bahsettiğim kadın arkadaşlar, proje ile çok ilgilendiler ve bir araya geldik.”

Koçak, bilgisayar başında freelance çalışan ve kendini kadın olarak tanımlayan ya da herhangi bir cinsiyete ait hissetmeyen bütün bireyleri kooperatife katılmaya davet ediyor: “Birlikte çalışarak, birlikte üretirsek başarılı olabiliriz, çünkü bizler “Kadın kadının yurdudur” diyor ve el birliğiyle, kaliteli işler üreterek geçinebileceğimizi ve kimseye muhtaç olmadan ekonomik özgürlüğümüzü kazanarak özgür bireyler olacağımızı biliyoruz.

Kaynak: Bianet

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Şubat 2020