Kadına Şiddet ve Sosyal Medya: Aslı Aydemir’den ‘Social Media Effect’ Sergisi

Sanatçı Aslı Aydemir’in sosyal medyanın kadına şiddet üzerindeki etkisini ele aldığı “Social Media Effect” adlı sergisi 6 Ocak’a kadar İstanbul Concept Gallery’de.

Sergi, sosyal medyanın en absürt ve somut etkilerinin vurgulandığı eserler üzerinden, kadına şiddetin normalleştirilmesine dikkat çekiyor. Serginin ismi de burada geliyor. Sosyal medyada kadına şiddetle ilgili yapılan yorumlardan yola çıkmış Aydemir. Amacı giderek sıradanlaştırılan kadına şiddet olaylarını unutturmamak, alışılmasına izin vermemek.

Aydemir, sergide yer alan “Pamuk Prenses”, “Dantelli Tost Sunumu”, “Koleksiyon Barbiler”, “Havadis Gazetesi”, “İki Yüzlü Barbi”, “Yazılmamış Kutsal Kitap” adlı eserlerinde, sosyal medya şiddetinden, üçüncü sayfa haberlerine uzanan birçok konuyu mercek altına alıyor.

Aydemir’in bu sergi kullandığı ana malzeme porselen. Ayrıca epoksi, linol baskı ve hazır malzemelerle, materyal yelpazesini genişleterek anlatımını çeşitlendiriyor. Sanatçı Aydemir, kullandığı malzemeyle kadın mücadelesi arasında gördüğü paralelliği şöyle anlatıyor: “Porselen, kırılgan olduğu kadar sert ve dayanıklı, aynı zamanda geçirdiği tüm süreçlerden sonra bile her daim kimliğini taşımaya devam eden ve aldığı her darbeden daha keskin ve tehlikeli hale dönüşen bir malzemedir. Kadınların var olma mücadelesine bakınca, onları tanımlayacak daha iyi bir malzeme olduğunu düşünmüyorum.”

 Aydemir, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu için hazırladığı ve kadın cinayetlerine dikkat çeken 100 adet linol baskı eserinden elde ettiği geliri platforma bağışlayacak.

Aslı Aydemir Kimdir?


1973’te İstanbul’da doğan Aslı Aydemir, Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Filolojisi eğitimi aldı.

Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde devam eden sanatçı, bölümü birincilikle bitirdi. Akademik kariyere yönelerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi oldu.

2005-2017 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Seramik Atölyesi Öğretmenliği yapan Aydemir çalışmalarını İstanbul’da, seramik atölyesinde sürdürüyor.

Istanbul Concept Gallery
Nur-u Ziya Sokak. No:27, Beyoğlu, İstanbuk

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Aralık 2018