Kadına Yönelik Şiddete #AteşBöcekleri Dur Diyecek

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), tüm Türkiye genelinde kadına yönelik şiddete karşı, ateş böceklerinin iletişim ve dayanışma gücünden ilham alan bir kampanya başlattı.

Her yıl binlerce kadın yalnız bırakıldığı, sesini duyuramadığı için şiddet görmeye devam ediyor. Dünyada her üç kadından biri yaşamlarının bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor ve bazı ülkelerde bu oran yüzde 70’ler düzeyine kadar çıkıyor. Kadına yönelik şiddetin son bulmamasının en büyük etkenlerinden biri de şiddet gören kadınların, buna tanık olan ama sessiz ve kayıtsız kalan insanlar tarafından yalnız bırakılmaları.

Dünya Sağlık Örgütü 2014 yılında kadına yönelik şiddeti “küresel salgın” ve halk sağlığı krizi olarak ilan etti. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddete son vermek için uluslararası bir kampanya yürüten Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UNWomen) tüm Türkiye’ye “kadınlara yönelik şiddete kayıtsız kalmayın” mesajını #Ateşböcekleri ile verecek.

Kampanyanın ilham kaynağı olan ateşböcekleri, birbirlerini koruyup kollamak için eşsiz bir iletişim yöntemine sahipler. Karanlıkta yanıp sönen ışıkları sayesinde tehlikeye karşı birbirleriyle haberleşerek hayatta kalıyorlar. BM Kadın Birimi, bu iletişim yönteminden ilham alarak şiddet gören kadınların yaşadıklarına kayıtsız kalınmaması gerektiğine ve dayanışma içinde olmanın önemine dikkat çekiyor ve herkesi bir ateş böceği yakmaya çağırıyor.

Siz de bir yerlerde sesini duyuramayan şiddet gören bir kadın tanıyorsanız yaşadığı şiddete “dur” demek için kampanyanın internet sitesinden bu ışığı yakabilirsiniz. Böyle bir durumu fark ettiğinizde başvurabileceğiniz acil yardım hatlarını da yine bu siteden öğrenebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women)

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ve kadının güçlenmesine yönelik çalışan Birleşmiş Milletler kurumudur. Dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının daha hızlı bir şekilde karşılanması için kurulan BM Kadın Birimi, BM üyesi ülke hükümetleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik yasalar, politikalar ve programların tasarlanması ve bu alandaki küresel standartların uygulanması için ortak çalışmalar yürütür. Kadınlar ve kız çocuklarının hakları için küresel düzeyde savunuculuk yapar.

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Kasım 2018