Kadınlar Birlikte Güçlü: #KadınCinayetleriniAcilÖnle Kampanyası

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla, ‘Cinayet haberi okumaya tahammülümüz kalmadı’ diyerek bir araya gelen kadınlar #KadınCinayetleriniAcilÖnle kampanyasını başlattı.

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne kadar sürdüreceği “Kadın Cinayetlere Acil Önle” kampanyasının ilk eylemi geçtiğimiz hafta Kadıköy’de gerçekleşti.

İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Boşanmayı değil, cinayeti önle”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Erkek şiddetini durdur cinayeti önle”, “Kadın cinayetlerini önle”, “6284 ve İstanbul Sözleşmesini uygula” sloganları attı.

Eyleme HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy da katıldı. Kadınlar Birlikte Güçlü adına konuşan Feride Eralp, “Bugün burada, ‘Kadın Cinayetlerini Acilen Önleyin!’ diyeceğimiz kampanyayı başlatmak için bir araya geldik. Çünkü bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” dedi.

Kadın Cinayetleri Acil Önle sloganıyla kampanya startı veren KBG’nin talepleri ise şöyle:

Erkek şiddetini durdur – Kadın cinayetlerini önle!

İstanbul Sözleşmesi’ni uygula – Kadın cinayetlerini önle!

Toplumsal cinsiyet eşitliğini tanı – Kadın cinayetlerini önle!

6284’ü uygula – Kadın cinayetlerini önle!

Yeterli sığınak aç – Kadın cinayetlerini önle!

Şiddeti izleme, müdahale et – Kadın cinayetlerini önle!

Cezasızlığa son ver – Kadın cinayetlerini önle!

Ekonomik haklarımızı güvence altına al – Kadın cinayetlerini önle!

Kadınlara yönelik sosyal politikaları aileyle sınırlandırma – Kadın cinayetlerini önle!

100 Kadının Hikayesi 

Yapılan açıklamanın ardında Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, öldürülen 100 kadının hikayesini anlatarak, “Kadın cinayetlerini acil önle” dedi. Siyah zemin üzerinde sayıların, arkasına da öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşıyan kadınlar, Kadıköy Rıhtım’dan geçenlerin dikkatini çekti.

Her gün 5 dakika ses çıkar

Kampanyanın bu tip eylemlerle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne kadar sürecek. Ayrıca Kadınlar Birlikte Güçlü, o güne kadar, 2 ay boyunca her gece 20:00’den itibaren 5 dakika ses çıkarma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Kaynak: Ekmek ve Gül, Evrensel

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ekim 2019