Kadınlar Cinsel Şiddete Karşı #ÖyleDeğilBöyle Diyor

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Türkiye’de cinsel şiddetin önlenmesi, azalması, konu ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına yönelik bir kampanya başlattı.

Toplumun her kesimini çözümün bir parçası olmaya çağıran Derneğin kampanya yüzleri Ayça Damgacı, Berrak Tüzünataç, Ceren Moray, Esra Dermancıoğlu, Hasibe Eren, Laçin Ceylan, Seyhan Arman ve Tülin Özen oldu.

Kampanya için bir video yayımlandı ve bir afiş çalışması yapıldı.

#ÖyleDeğilBöyle kampanyası, öğrenilen bir şiddet biçimi olan cinsel şiddet, ancak onu besleyen toplumsal algının dönüşmesiyle önlenebileceğinden hareketle, cinsel şiddete maruz bırakılanı suçlayan ve faili aklayan toplumsal algı ve yaklaşıma müdahale ediyor.  

Toplumda görünmeyen, yok sayılan şiddet biçimleri üzerine çalışan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Öyle Değil Böyle projesi ile hedefi cinsel şiddetle olan mücadelede iletişimin ve dayanışmanın dönüştürücü etkisini ortaya koymak.

Kampanyanın afiş çalışmalarından bazıları:

“Cinsel şiddetle ilgili toplumda yaygınlaşmış ve gerçek olmayan genellemeler, inanç ve yargılar bulunur. Bunlar doğru bilinen yanlışlar veya mitlerdir. Cinsel şiddeti yeniden üreten, sürdüren, görünmez kılan mitler toplumsal cinsiyet kalıplarından beslenir.”

“Cinsel şiddete maruz bırakılanın davranışları cinsel şiddetin bahanesi olamaz. Cinsel şiddet uygulayanın suçudur. Bahane yaratmak mağdur suçlayıcılıktır ve “hiç kimse cinsel şiddeti hak etmez” yerine “bazı insanlar cinsel şiddeti hak eder” düşüncesinden beslenir.”

Cinsel şiddet, hayatta kalanın ne giydiğiyle, mesleğiyle, cinsiyet kimliğiyle ve/veya cinsel yönelimiyle ilgili değildir. Bunlar hayatta kalanın cinsel şiddeti “hak ettiğini”, eksik, yanlış kararlar verdiğini ima eden inanışlardır. Cinsel şiddet failin suçudur.

Evlilik içi cinsel şiddet suçtur ve cezası vardır. Kişilerin partnerleriyle ilişki biçimleri her ne olursa olsun, ister evli ister flört ediyor olsun, ister birlikte yaşasın, her ilişkide onay almak zorunludur. Onayın olmadığı her eylem cinsel şiddettir.

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Kasım 2019