“Kadınlar için LinkedIn” Yayında: GIRLBOSS

ABD’li girişimci Sophia Amoruso tarafından, kadınlara çok daha iyi bir profesyonel iş ağı platformu sağlamak amacıyla kurulan Girlboss, bu hafta itibariyle kullanıcılara sunuldu.

Görsel: The Silicon Review

Tüm kadınları iş hayatında daha cesur olmaları için teşvik eden Sophia Amoruso, dünya çapında 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip LinkedIn’in erkek egemen bir platforma dönüşmesinden duyduğu rahatsızlıkla Girlboss’u kurma kararını veriyor.

Yapılan araştırmalar da LinkedIn’ın erkek egemen bir ağa dönüştüğünü doğruluyor. 2017’de yapılan bir araştırmada, ABD’deki 141 milyondan fazla LinkedIn profili analiz edildi. Bu analiz sonucunda, kadınların kendilerini ve başarılarını erkeklere nazaran çok daha az tanıttığı ortaya çıktı.

“Kadınlar için LinkedIn”

Girlboss Kurucusu ve CEO’su Sophia Amoruso’nun, kadınlara daha iyi bir profesyonel iş platformu sağlamak amacıyla geliştirdiği Girlboss platformunda kişiliklerin, fikirlerin ve yaratıcı ruhun ön planda olacak.

LinkedIn’deki geleneksel özgeçmiş modelinin antika olduğunu ve yeni nesle hizmet etmediğini söyleyen Amoruso, “Kadınlar için LinkedIn” mottosuyla yeni bir yola çıktıklarını ifade etti.

Platformun, kadın girişimcilerin, influencer’ların veya serbest çalışanların, endüstri liderleriyle doğrudan bağlantı kurmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Girlboss, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında yardımcı olur mu? 

Girlboss, kullanıcıları arasında erkeklerinde olacağını “herkese açık” bir platform olduğunu belirtiyor. Ancak ismi ve kadın merkezli yaklaşımından dolayı, erkeklerin söz konusu platformun bir parçası olup olamayacağı tartışma yarattı.

Girlboss gibi kadın odaklı projelerin, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında yardımcı olup olmadığı uzun zamandır devam eden bir tartışma. Bu gibi projeler, kadınların karşılaştığı sıkıntılara odaklanarak daha güvenli bir alan yaratmaya çalışsa da, bu yaklaşımın cinsiyetler arasında daha derin bir uçurum yarattığı ve erkekleri görmezden geldiğine dair eleştiriler mevcut.

Ayrıca Girlboss yakın zamanda profesyonel ağ sitesi için bir de mobil uygulama çıkarmayı planlıyor.

Girlboss, web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak: tamindir.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Temmuz 2019