Kadınlar İçin Tarihi Bir Zafer: Yunanistan’da Tecavüz Yasası Değişti

Yunanistan’da yeniden düzenlenen yasa ile tecavüz, “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlandı. Böylece Yunanistan, Avrupa’da tecavüzün tanımlamasını “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlayan dokuzuncu ülke oldu.

Fotoğraf: Huffington Post Greece

Uluslararası Af Örgütü’nün Yunanistan’da yürüttüğü kampanya sonucunda tecavüz yasası değiştirildi. Yunanistan değiştirilen yasayla, artık tecavüzü “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlıyor.

Yasadan önce parlamentoya sunulan bir yasa tasarısı, tecavüzü ağır bir suç olarak değerlendirmiyor ve cinsel saldırıya dair cezaları hafifletiyordu.

Yasa tasarısı, saldırıya maruz kalanın rızasını merkeze almak yerine fiziksel ve cinsel şiddet, fiziksel tehdit, direnme ve baskıyı merkeze alıyordu. Bu durum ülkede, pek çok aktivist ve vatandaştan tepkiyle karşılandı.

Bu yasa tasarısının taslak haline göre, bir cinsel saldırının tecavüz olarak nitelendirilmesi için fiziksel şiddetin var olması gerekiyordu.

Hükümete karşı protesto yoluyla yapılan baskı sonucunda hükümet, tecavüzü “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlama kararı aldı.

Af Örgütü: ‘Tüm Kadınlar için tarihi bir zafer’

Uluslararası Af Örgütü’nün Yunanistan’da tecavüz yasasına ilişkin yürüttüğü kampanyanın yürütücüsü Eirini Gaitanou, bu gelişmeyi “Yunanistan’daki tüm kadınlar için tarihi bir zafer” olarak niteledi.

“Yeni yasa, rıza olmadan cinsel ilişkinin tecavüz olduğunu nihayet kabul ediyor ve ilgili suçun tecavüz olarak tanımlanması için fiziksel şiddete başvurulmasının şart olmadığını açıkça ortaya koyuyor.”

Yasanın nasıl uygulanacağına dair halk bilgilendirmeli “

Gaitanou, Yunanistan hükümetinin bu gelişmeden sonra izlemesi gereken yol olarak, bu yeni yasanın nasıl uygulanacağına dair halkın bilgilendirmesi olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra, cinsel saldırıya maruz kalmış kişilerin gerekli adalet sistemi mekanizmalarına erişiminin kolaylaştırılması gerektiğini belirten Gaitanou, bu kişilerin topluma uyumunun yeniden sağlanması için kaynaklar sunulması gerektiği belirtti.

Yunanistan, Avrupa’da bu tanımlamayı yapan dokuzuncu ülke

Yunanistan, Avrupa’da tecavüzün tanımlamasını “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlayan dokuzuncu ülke oldu.

Bu tanımlamayı hayata geçiren diğer Avrupa ülkeleri ise Birleşik Krallık, İrlanda, Lüksemburg, Almanya, Kıbrıs, Belçika, İzlanda ve İsveç. Geri kalan 22 Avrupa ülkesinde ise yasalardaki tecavüz tanımı farklılık teşkil ediyor.

Bu nedenle, tecavüz suçunun cezası ve cezanın nitelikleri de değişiyor. Kaba kuvvet kullanımı, tehdit ve zorlama gibi faktörler tüm Avrupa ülkelerinde göz önünde bulundurulsa da tecavüze uğrayan kişinin rızası her yerde dikkate alınmayarak, Hırvatistan gibi ülkelerde “rıza olmadan cinsel ilişki”, tecavüzden ayrı bir kategori olarak tanımlanıyor.

Bazı ülkelerde ise bu konuyla ilgili yasalar, ahlaki ölçütler üzerinden değerlendiriliyor (tecavüze uğrayan kişinin kıyafetleri, alkol kullanımı, medeni hâli gibi).

Tecavüzün tanımlamasını “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak sayan Yunanistan’ı yakın zamanda Danimarka, Portekiz ve İspanya’nın takip etmesi bekleniyor.

Kaynak: Bianet, Gazete Karınca.

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Temmuz 2019