Kadınlar “İnfaz Paketi”ne Karşı: Cinsel Suçlara İndirim Olamaz

AKP’nin, koronavirüs salgını nedeniyle öncelikli gündemine aldığı yeni infaz düzenlemesine ilişkin taslak teklifinde cinsel istismar suçlarının indirim kapsamına alınmasına kadın hakları aktivistleri tepki gösteriyor. Bugün 17:15’te #CinselSuçlaraİndirimOlamaz” etiketiyle sosyal medya eylemi yapılacak.

Fotoğraf: Nafaka Hakkı Kadın Platformu

Pakete göre, cezaevinde kalma süreleri üçte ikiden 1/2’ye (yüzde 67’den yüzde 50’ye) düşürülüyor. Buna göre örneğin 10 yıl ceza alan kişi cezasının 5 yılını çektikten sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilecek.

Mükerrer suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı ise 2/3’e düşürülüyor. Yani bu suçlardan hüküm giyenler cezasının yüzde 75’i yerine, yüzde 67’sini çekmeleri halinde koşullu salıverilebilecek.

Kasten öldürmede 2/3, terör ve örgütlü suçlarda 3/4 oranında uygulanan cezaevinde infaz süresinde ise değişiklik yapılmıyor.

Kadın hakları aktivistleri ve örgütlerinden tepki: “Koronavirüs bahane”

Avukat Hülya Gülbahar:#Coronavirus bahane, cinsel suçlara af girişimi şahane! Çocuk istismarı dahil, cinsel suçlarda 3/4’lük koşullu salıverilme oranını 2/3’e (yüzde 75’den, 67’ye) indiren af geliyor!” 

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği:Cinsel şiddet suçlarında indirim kabul edilemez! Yapılması gereken #İstanbulSözleşmesi ve 6284’ün uygulanması, cezasızlığın azaltılmasıdır!” 

Kadın Savunması: “Koronavirüs bahanesiyle, istismarı aklayamazsınız! Cinsel istismar faillerine getirilmesi planlanan ceza indirimi kabul edilemez! Mahpusların güvenliği için yaygın test uygulayın, istismarı aklamayı aklınızdan geçirmeyin!”

Feminist Gündem:Cinsel istismarın affı da ceza indirimi de olmaz! İstismarcıların, tecavüzcülerin ceza indirimini, erken yaşta evliliklerin teşvik edilmesini kabul etmiyoruz!”

KA.DER:#Koronavirüs nedeniyle #infazdüzenlemesi tasarısı bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda tartışılmaya başlandı. Kadına şiddet, kadın cinayeti ve çocuk istismarı suçundan yatanlara affın olmamasını istiyor, bu alanda yeni suçlara yol açılmaması gerektiğini hatırlatıyoruz.” 

Yasa tasarısında öne çıkan diğer maddeler:

Kadın, çocuk, hasta hükümlülerin evde infazı

*Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün uygulanacağı hapis cezalarının sınırı artırılacak. Konutta infazın sınırı, kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkeklerde 6 aydan 1 yıla, 70 yaşını bitirenlerde 1 yıldan 2 yıla, 75 yaşını bitirenlerde 3 yıldan 4 yıla çıkarılacak.

*Toplam 5 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlülerden maruz kaldığı ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız sürdüremeyeceği Adli Tıp Kurumu raporuyla tespit edilenler cezasını konutunda çekecek.

*Yeni doğum yapan ve toplam üç yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan ya da adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen hükümlü kadınlar cezasını konutunda çekecek. Yeni doğum yapan kadınların cezası 6 ay yerine 1 yıl 6 ay ertelenebilecek.

*Yaralama suçunun kezzap atma gibi canavarca bir hisle yapılması durumunda verilecek ceza 13 yıldan 18 yıla çıkarılacak.

Kaynak: BBC Türkçe, Birgün

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Mart 2020