“Kadınlar Öykülerini Yazıyor” Kitabı Çıktı!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi 2017 yılında kadın üyelerinin katılımına açtığı “Kadınlar Öykülerini Yazıyor” yarışmasını düzenlemişti. Şimdi ise yarışmada dereceye giren öyküler de dahil olmak üzere yarışmaya gönderilen tüm öyküler “Kadınlar Öykülerini Yazıyor” ismiyle kitaplaştırıldı.

Değerlendirme kurulunda Sevin Okyay, Jaklin Çelik, Sibel Öz, Emek Erez ve Mübeccel Karabat’ın olduğu yarışmanın sonuçları 25 Kasım 2017’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde açıklanmıştı. Yarışmanın kazanan öyküleri, sırasıyla Melek Savaş’ın “Çatal İğne”, Gülşen Hazar Gülmez’in “Aynadaki Kırmızı Elbise” ve Meriç Ünal’ın “Zonax ve Süpürge” öyküleri olmuştu.

Üniversiteler Şubesi Kadın Sekreteri Gültan Ergün kitabın girişinde öykü yarışmasını düzenlemekteki amaçlarını belirterek, yarışmanın gelecekte yeniden düzenlenebileceğini söylüyor;

“İlk kez düzenlediğimiz bu yarışmayla kadınların daha çok yazmasına, daha çok konuşmalarına vesile olmayı umuyoruz. Bu nedenle yarışmamızı sizlerin de destek ve katkılarıyla geleneksel hale getirmek arzusundayız.”

Değerlendirme Kurulunda yer alan yazar Sibel Öz ise önsözde kadınların yazdıklarının, öykülerinin kadınlara nasıl iyi geldiğini dile getiriyor:

“Kadınların yaşadıklarını yazıya dökmeleri, ‘Söz uçar, yazı kalır’ sözünün de işaret ettiği gibi, yaşama değer ve anlam katmanın yanında, kadınların özsaygı ve güveninin yeniden inşası, yazarak bilinç yükseltme, kendi öykülerinden yola çıkarak, hemcinslerinin öykülerine ilgi gösterme ve oradan ‘biz’ duygusuna ulaşma konularında kesinlikle değerli bir pratik adım. Eğitim-Sen’li kadınlar öyküler yazdılar; her biri değerli, çoğu hayattan süzülmüş yaşanmışlıkların izlerini taşıyan öyküler…”

“Kadınlar Öykülerini Yazıyor” öykü kitabını Eğitim-Sen 6 Nolu şube’den edinebilir, sendika ile istanbul6@egitimsen.org.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Haziran 2018