Kadınlar Seslerini #NafakaHikayesi ile Duyuruyor

Nafakaya sınır getirilmesi tartışmalarının gündeme gelmesi üzerine kadınlar, nafakanın sınırlandırılması halinde kadınların yaşayacakları hak ihlallerini Twitter üzerinden paylaşıyor.

Sizin de başınızdan geçen nafaka hikayesi varsa, ister #NafakaHikayesi etiketiyle sosyal medyadan isterseniz de nafakahikayesi@gmail.com adresi üzerinden paylaşabilirsiniz.

“Yoksulluk nafakası haktır” diyen kadınlar, aynı sosyal medya hesabından hukuki bilgilendirmeler de yapılıyor.

Paylaşılan nafaka hikâyelerinden bazıları şöyle:

“Eşimden 2016’da anlaşmalı bir şekilde boşandım. Üzerinde ben de evlendim, o da evlendi. Hakim eski eşimin çocuklarıma ayda 400 TL nafaka vermesi yönünde karar verdi. Ama bir kez olsun o nafakayı beni yalvartmadan ya da zamanında vermedi. Bu da yetmiyormuş gibi beni çocukları almakla tehdit ediyor. Oysa boşanırken bana ‘Ev ve arabayı bana bırak, ben de sana nafaka vereyim’ demişti.”

“2002’de annem babama boşanma davası açtı ve biz de anneannemin evine yerleştik. Annem, o zamanlardan hatırladığım adıyla, dava süresince ayda 75 TL olarak belirlenen tedbir nafakası almaya başladı. Bana da aylık 50 TL nafaka bağlandı. Devlet memuru olan ve pek de az para kazanmayan babam bu nafakaların hiçbirini vermek istemediği için maaşından kesiliyordu.”

“Dava bitince annemin nafakası kesildi ve avukatın ısrarına rağmen yoksulluk nafakası gibi bir nafakayı annem almak istemediğini söyledi. Annem babamdan gelecek hiçbir şeyi istemiyordu. Şu yaşlarımda o kararını pek akıllıca bulmasam da belli ki babamın tehditlerinden ve gösterdiği şiddetten usandığı için böyle bir karar verdi. Benim 50 TL gibi komik bir rakam olan nafakam ise babam işten çıkarılıncaya kadar yatmaya devam etti.”

Kaynak: Bianet / Evrim Kepenek

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Mayıs 2019