Kadınlar Yalnız Bırakmadı: “Nurtaç Canan İsyanımızdır”

Boşanmak istediği Ragıp Canan’ın yaraladığı Nurtaç Canan için sokağa çıkan kadınlar, son dönemde artan erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı.

Ragıp Canan isimli erkek, kendisinden boşanmak isteyen Nurtaç Canan’ı silahla vurarak ağır yaralamıştı. Vurulduğunda öleceğini düşünen Nurtaç, kanıyla evindeki zemine “Beni Ragıp vurdu, kurtuldum” yazmıştı.

Gözaltına alınan Ragıp Canan tutuklanmış, iki bacağından yaralanan Nurtaç ise hastaneye kaldırılarak ameliyat edilmişti.

Bu son vaka ile birlikte son dönemde artan erkek şiddetine dikkat çekmek isteyen Kadınların Kurtuluşu, İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde eylem yaptı. “Nurtaç Canan isyanımızdır” diyen kadınlar, tüm kadınları kadın cinayetlerine, şiddet, taciz ve tecavüze karşı mücadeleye çağırdı.

“Oğlum 10 dakika geç kalmış olsa beni kurtaramayacaklardı”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na konuşan Canan, başından geçenleri şöyle anlattı:

“Ben 23 yıllık eşimden her zaman darp gördüm. Her zaman psikolojik şiddet uyguladı. İşyerini covid nedeniyle kapattıktan sonra açalım dedi. Ben hayır dediğim için bana bu kötülüğü yaptı. Bu kötülüğü yapmadan 3 gün önce de beni dolu çaydanlıkla yaktı. Bezmi alemden darp raporu aldık. Fakat cesaret edip şikayet edemedim. Ayın 4’ünde şehirlerarası ulaşım serbest olduğu zaman biletimi kestim, kaçmak istedim, kurtulmak istedim. Bana plan kurmuş, silahla beni Zeytinburnu’ndaki dairemizde vurdu , en dip odaya sürükleye sürükleye götürdü ve orada çevire çevire ateş etmeye başladı. Beni ölüme terk etti. Öleceğimi düşündüğüm için de kanımla “Anne baba beni helal edin, beni Ragıp vurdu” yazdım. Daha sonra oğlumu aramış, annene git bak istersen, onu dövdüm demiş, oğlum son sürat, büyük bir hızla geliyor. Hatta polisler onu takip ediyor, o kadar hızla geliyor. 10 dakika geç kalmış olsa kesinlikle beni kurtaramayacaklar. 5 ünite kan verdiler. Oğlumun o anki psikolojisini, o anki bağırmasını, o anki dehşetini, gözlerini hiçbir zaman ömrümün sonuna kadar asla unutamayacağım.”

2009 yılında eşi hakkında bir kez uzaklaştırma kararı aldıran Canan, sonrasında yaşadığı şiddet nedeniyle bir daha polise gitmeye korktuğunu söyledi.

Önceki gün ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklanan Ragıp Canan ifadesinde, “Kontrolümü kaybettim. Aniden gelişen bir olaydı, pişmanım” dedi.

Şüphelinin avukatı ise yaptığı savunmada, “Müvekkilim eşine olan sevgisinden duygularına engel olamamıştır” ifadelerini kullandı.

20 günde 20 kadın cinayeti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Haziran ayının ilk 20 gününde erkekler en az 20 kadını öldürdü.

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Haziran 2020