Mücadele ve Dayanışma Kazandı: Kadınlar 25 Kasım’da Taksim’de

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın almış olduğu kararla, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” yürüyüşüne getirilen yasak, yapılan görüşmeler sonucunda kaldırıldı: “Kadın mücadelesi ve dayanışması kazandı. Saat 19.00’da Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz, haydi gel, gel.”

T24

“İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu”, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yürüyüşünü yasaklama kararına karşı tüm kadınları Taksim’de seslerini duyurmak için çağrıda bulunmuştu.

Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından dün (24 Kasım) getirilen yasak kararına karşı yapılan açıklamada:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nü yasaklamak tüm kadınların her gün karşı karşıya kaldığı şiddeti görünmez kılmak demektir.”

“Kadınların değil, erkek şiddetinin engellendiği bir dünya için 25 Kasım’a sahip çıkmaya Taksim sokaklarına çağırıyoruz; çağrımızı tekrarlıyoruz” denildi.

Kadınlar yasağı örgütlenerek, direnerek kaldırdı

Twitter

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın almış olduğu kararla yasaklanan “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” yürüyüşü, 25 Kasım Kadın Platformunun yaptığı görüşmeler sonucunda kaldırıldı.

Sosyal medyada örgütlenen kadınlar ve kadın örgütleri de 25 Kasım çağrılarını büyüterek, yasağa karşı tepkilerini dile getirdiler. 25 Kasım’a sahip çıkma çağrısında bulundular.

İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada:

“Kadın mücadelesi ve dayanışması kazandı, yapılan görüşmeler sonucu 25 Kasım yasağı kalktı! 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde birlikte yürümek için saat 19.00’da Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz, haydi gel, gel” diye yasağın kalktığını duyurarak kadınları Taksim’e davet etti.

Yürüyüş geçen yılda yasaklanmıştı

Benzer bir durum 25 Kasım 2018 yılında da yaşanmıştı. Kadınlar, şiddete karşı seslerini duyurabilmek için İstanbul Taksim’de düzenledikleri yürüyüş polis engeliyle karşılaşmış, yürümek isteyen kadınlara gazla müdahale edilmişti.

Yine 25 Kasım 2018’de Kadıköy’de Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla yapılmak istenen yürüyüşe de polis izin vermemişti.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Kasım 2019