Kadınlar Yerel Seçimler İçin Buluştu

Eşitlik Adalet Kadın Platformu ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmanın merkezinde kadınların politikadaki temsili, yerel seçimler ve önümüzdeki süreçte bu konuda yürütülecek çalışmalar vardı.


Buluşma uluslararası temsilciler, Kagider Genel Sekreteri Yeşim Müftüler Sevil, Kagider YK Üyesi Emine Erdem, KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu ve Proje Koordinatörü Ayşe Şentürk, Kadın Meclisleri üyesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim, Eşitlik, Adalet Kadın Platformu Koordinatörü Gülseren Onanç ve Platform Editörü Ceren Gülbudak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu kadınların politikaya katılımını sağlamak adına yaptıkları çalışmalardan ve karşılaştıkları zorluklardan bahsetti. 90’larda Kader’in kurulmasıyla birlikte yol kat edilmiş olsa da 1934’ten bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme kaydedilemediğini belirtti. Karaoğlu kadınların politik temsiliyetinin anayasal güvence altında olmaması nedeniyle, partilerin inisiyatifi ve iç tüzükleri ile uygulanmaya çalışılan politikalarınsa sürdürülebilir olmadığını ekledi.

Gülseren Onanç ise Türkiye’de kadınlar ve politik liderlik üzerine yaptığı sunumda, kadınların politika alanındaki temsillerinin oldukça düşük olduğunu, bunun nedeninin ise Türkiye’de kültür, muhafazakâr İslam ve erkeklerin ellerinde bulundurdukları gücü kadınlar ile paylaşmak istememeleri olmak üzere üç ayaktan beslenen bir yapısal problem olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu belirtti. Kadınların içinde yer aldıkları politik partilerde de gerekli olan desteği alamamasının altını çizen Gülseren Onanç, buna ilaveten sivil toplum alanındaki kadın çalışmalarının da geçtiğimiz yıllara oranla daha az yoğunluklu olarak seyrettiği söyledi. Bu nedenle önümüzdeki yerel seçimlerde kadınların adaylığını teşvik edecek ve kadın adayları güçlendirecek bir çalışmanın, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerelden başlayarak örülmesi için hayati önem taşıdığını belirtti. NDI temsilcileri ve Kristina Wilfore’un da katılımlarıyla şekillenen fikir alışverişi ile devam eden buluşma sonucunda, Kagider ve Kader’in desteğiyle, Eşitlik Adalet Kadın Platformu ve Kadın Meclisleri iş birliği ile gerçekleştirilecek yerel seçimlerde kadın adayların desteklenmesi için oluşturulacak bir inisiyatifin temelleri atıldı.

*Kapak Görseli: “Justice First”-Celeste Byers-amplifier.org

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ağustos 2018