Kadınlara Dair: Podcast Önerileri

İnsanların dünya genelinde korona önlemleri kapsamında evlere çekilmesiyle podcast içerik üretimi ve dinleyici sayısında da büyük bir artış oldu. Platform olarak biz de kadın hakları ve temsiliyetleri üzerine hazırlanmış podcast içeriklerini derledik.

Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları

Feminist Mekan’da Cuma Buluşmaları artık podcast’te. Kasım 2018’den bu yana her cuma, çeşitli konularda yürütülen kadın hakları ve feminizme dair tartışmalar her hafta pazartesi ve perşembe günleri bir bir yükleniyor.

Lö Femine

Üç kadının çeşitli konularda kendi aralarında yaptıkları bol kahkahalı sohbeti dinleyicilere sunan Lö Femine’de, Ghosting’den dating uygulamalarına, porno sektöründen jinekolojik muayeneye kadar farklı birçok konu ele alınıyor.

Rayka Kumru ile Seks Pozitif Ebeveynlik

Seksolog ve cinsellik eğitmeni Rayka Kumru’nun hazırladığı, hakkında çok az bilgiye erişilebilen konulardan biri olan çocukların cinsel gelişimine odaklanan bu podcastte, onay, kişisel sınır, çocuklarda cinsel kimliğin oluşumu, toplumsal cinsiyet rolleri gibi konulara değiniliyor.

Açık Bilinç

Açık Radyo bünyesinde Harvard’lı Prof. Güven Güzeldere’nin gerçekleştirdiği program kayıtlarından oluşan Açık Bilinç podcastleri felsefe ve bilinç üzerine ilgi çekici konulara temas ediyor. Programın geç ay yayınlanan bir bölümünde “sen yapamazsın” önyargısını yıkan kadınların hikayeleri anlatılıyor.

Kadın Savunması

Kadın Savunması Hareketi’nin yeni podcast programında, edebiyat, müzik ve siyaset ve sivil toplumda kadınlar ve erkek şiddetine karşı korunma yollarına dair içerikler paylaşılıyor.

Kısa Dalga

Artık medyada iş bulamayan gazetecilerin, gazeteciliği yeni medya araçları ile buluşturdukları bir platform olarak kurulan Kısa Dalga’nın  programlarından biri olan Arka Pencere’yi Alev Özkazanç hazırlıyor. Özkazanç bu bölümde Deniz Kandiyoti ile erkek şiddetinin yeni biçimleri ve AKP ve Diyanet’in aile politikalarını konuşuyor.

Nasıl Olunur?

Gazeteci Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor: Nasıl Olunur? Kadın meslek erbaplarını dinlemek isterseniz bu podcast güzel bir alternatif olabilir.

İz Bırakan Kadınlar

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sosyoloji doktora öğrencisi olan Nacide Berber’in hazırladığı “İz Bırakan Kadınlar” adlı podcastte , Safiye Ayla’dan Bergen’e, Paris Pişmiş’ten Zabel Yaseyan’a, Sevgi Soysal’dan Tomris Uyar’a, Mina Urgan’dan Nezihe Muhittin’e, Adile Naşit’ten Neriman Köksal’a, Yıldız Kenter’den Leyla Gencer’e, Suna Kan’dan Peruz Hanım’a, Belgin Doruk’tan Müzeyyen Senar’a Türkiye’de iz bırakan kadınların hikayesini dinleyebilirsiniz.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Nisan 2020