Kadınlardan Ekonomik Krize Karşı “Takas Pazarı”

Antalya’da Nar Kadın Dayanışması, ekonomik krize ve yoksullaşmaya karşı takas pazarı kurdu.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Balbey mahallesinde takas usulü alışveriş yapılan bir pazar kuruldu. Nar Kadın Dayanışması’nın öncülüğünde kurulan pazarın girişine “Kriz onlar, gelecek biziz. Takas pazarımıza hoş geldiniz” yazılı bir pankart asıldı. 3 yıl önce kadınlar arasında dayanışma sağlamak için kurulan Nar Kadın Dayanışması Platformu’nun düzenlediği pazara kadınların ilgisi oldukça yoğun oldu.

Arjantin ve Venezuela Örnekleri

Takas usulü ticaret, paranın icat edilmesinden önce kullanılan bir alışveriş yöntemiydi. Paranın icadıyla ortadan kaybolan bu yöntem, zaman zaman buhran dönemlerinde ortaya çıkmaya başladı. Ciddi ekonomik ve siyasi sıkıntılarla boğuşan Venezuela ve Arjantin’de de halk ekonomik krizden dolayı takas usulü pazarlar kurmuştu.

Yürüttükleri proje hakkında bilgi veren Nar Kadın Dayanışması’ndan Bahar Özkan, “Son dönemde kendisini hissettiren bir ekonomik kriz var. Marketlerden alışveriş yapamayan vatandaşlar geliyor burada takas usulü ürünleri alabiliyorlar. Yüksek fiyatlar nedeniyle alışveriş yapamayan insanlar için iyi bir çözüm oldu. Şimdiye kadar iki kez yapmıştık. Gayet güzel tepkiler aldık” dedi.

Dayanışmanın temsilcilerinden Didem Erkıvanç Türkay ise daha önce üç kez “takas pazarı” kurduklarını belirterek, “Sokak pazarı yapılan her yerde yapmaya çalışıyoruz. İnsanların alım gücü olmadığı için karşılıksız vermeye başladık” dedi.

Başka mahallelerden de talep olduğu ifade edilen takas pazarları önümüzdeki günlerde yaygınlaştırılacak.

Kaynak: Diken, Sözcü

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Mayıs 2019