Kadınlardan İş Dünyasına Eşitlik Çağrısı: Bizi Eşit Değerlendirin

Şirketlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarına kadın üye hazırlayan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi iş dünyasına eşitlik çağrısı yaptı: “Yönetim kurullarınızdaki tüm erkeklerle karşılaştırılmaya hazırız. Yeter ki, bizi eşit değerlendirin.”

Kadınların şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşlarındaki temsil oranının artırılması ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer alması amacıyla çalışan YKKD üyeleri, “3. Dönem Sertifika ve Mentorluk Programı” kapsamında iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. İş dünyası temsilcileri ile kadın adaylar, kadınların yönetim kurullarında daha fazla yer alması için görüş alışverişinde bulundu.

YKKD Yönetim Kurulu üyeleri erkek yönetim kurulu üyeleriyle karşılaştırılmaya hazır olduklarını söylüyorlar: “Yönetim kurullarında neden kadın olmadığını sorduğumuzda, ‘yönetim kuruluna hazır kadın üye çok aradık, ancak bulamadık’ yanıtını alıyoruz. Biz varız, 137 kişi olduk ve buradayız. Erkek yönetim kurulu üyelerinin özgeçmişleriyle, yaptıkları işlerle, başarılarıyla, sertifikalarıyla, programlarıyla, okullarıyla kısacası tüm yetkinlikleriyle karşılaştırılmaya hazırız.”

“YKKD’de üç dönem sonunda 137 kadın şu anda yönetim kurullarında üye olmaya hazır”

YKKD’nin üç dönemdir hazırladığı 137 kadın aday yönetim kurullarında üye olmaya hazır. İstanbul Borsası’nda halka açık 403 şirket olduğunu ve bunların 159’unda hiç kadın yönetim kurulu üyesi olmadığını ifade eden YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer, “Yani 159 şirketin yönetim kurulunda erkekler toplanıyor, kararlar alıyor, şirketleri yönetiyor. Ama toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınlar orada yok” diyor.

“Türkiye’de yönetim kurulunda kadın konusu bir talep konusudur”

YKKD Mentor Komitesi Eş Başkanı Murat Yeşildere ise, kadın liderlerin donanımlarının erkeklerle boy ölçüşmeye hazır olduğunu ifade ediyor: “Kadınlar, erkek yönetim kurulu üyeleriyle hiçbir yetkinlikte geride kalan bir noktada değiller. Dolayısıyla Türkiye’de yönetim kurulunda kadın konusunun bir arz değil, talep konusu olduğunu söyleyebilirim. Kadınlar görev almaya hazır ve bu konuda güçlü bir istekleri var.” 

YKKD 3. Dönem mentorları arasında yer alan Allianz Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Basaran Symes bu tür buluşmalarda yeni bir şey duymadıklarını, herkes konuştuklarını yaparsa problemin çözüleceğini ifade ederken, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ise şirketlerin en üst düzey organı olan yönetim kurulunda kadının temsil edilmesi, homojen toplumdaki kadının birleştirici, uzlaştırıcı özelliklerinin ve aynı zamanda farklı bir bakış açısının temsilinin çok önemli olduğunu belirtiyor.

ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’e göre ise
yönetim kurullarının en önemli görevi, konuları çok faklı bakış açılarından değerlendirmek. Kadınların yönetim kurullarında bulunmasının bu çeşitliliği sağlamanın önemli unsuru olduğunu ifade eden Argüden, yönetim kurullarında kadın oranının oldukça yavaş arttığını söylüyor: “Ülkemizde bugün yönetim kurulunda kadın oranı yüzde 15 dolaylarında, YKKD faaliyete başladığında dernek başladığında yüzde 11 civarındaydı. Dolayısıyla ilerleme hızı oldukça yavaş. Aşağı yukarı aynı seviyede başladığımız İngiltere’de aynı süreçte bu oran yüzde 30’a kadar çıktı. Dolayısıyla hızlanma ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum.”

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği:
2012 yılında çalışmalarına başlayan Yönetim Kurulunda Kadın Oluşumu, Ocak 2017 yılı itibariyle yapılanmasını tamamlayarak dernek statüsü kazandı. Derneğin çalışmalarına baz oluşturan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programı olma özelliği taşıyor. Program, kadın yönetim kurulu adaylarına Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyor. 18 ay süren her dönemde “mentorlar” yeni bir kadın aday ile çalışıp, onların yönetim kurulu rollerine hazırlanmasında önemli rol üstleniyorlar. Adaylar bu süre zarfında ayrıca iş ve akademik dünyadan tecrübeli isimlerden de farkı konularda eğitim alıyor. Bugüne kadar ilk iki dönemi tamamlanmış olan programa, ilk dönem 40, ikinci dönem 48 olmak üzere toplam 88 kadın lider ve bir kısmı her iki dönemde de gönüllü destek veren 65 mentor dahil oldu. Toplam 90 kadın liderden 47’si bu programda yer aldığı süre içinde bir ya da daha fazla yönetim kurulu üyeliğine atandı. YKKD şuanda 50 Kadın lider ile Üçüncü Dönemini sürdürdüğü bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

Programın hedefleri
Türkiye’de yönetim kurulu üyesi olmaya uygun yetkinlik ve tecrübeye sahip üst düzey kadın yönetici aday havuzu büyütmek
Yönetim kuruluna üye seçen/atayan karar vericiler ile yüksek potansiyelli kadın yöneticileri bir araya getirmek
Mentorların tavsiye ve rehberlikleri ile kadın adayların yönetim kurulu üyeliğine doğru donanımları güçlendirmek
Ülkemizin önde gelen şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının farklı özelliklerdeki kadın yöneticileri yakından tanıyabilmesini ve onları uygun pozisyonlara tavsiye etmelerini sağlamak

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Şubat 2019