Kadınları Yakını Olan Erkekler Öldürüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her ay olduğu gibi, Ağustos ayında da kadın cinayetlerine dair rapor yayınladı. Rapora göre, Ağustos ayında 49 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet ise devam etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Raporu basına yansıyan haberlerden derleyen platform, kadın cinayetleri ve istismara dair gerçek rakamlarınsa görünenden daha fazla olduğunu belirtiyor.

Rapora göre, Ağustos ayındaki kadın cinayetlerinin 7’si şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 29 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 3’ü ekonomik bahaneyle, 10’u boşanmak istemesi, ayrılmak istemesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

İllere göre Ağustos ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Yaşamını yitiren 49 kadının isimleri şöyle:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

ve kimliği tespit edilemeyen 4 kadın…

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Ağustos ayında öldürülen 49 kadının 8’inin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken, 14’ü evli oldukları erkek, 8’i tanıdık/akraba, 7’si birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu ve ayrıldığı erkek, 2’si babası, 2’si eskiden evli olduğu ve boşandığı erkek, 2’si kardeşi, 2’si oğlu ve 1’i de üvey oğlu tarafından öldürüldü.

Kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Rapor’da öldürülen kadınların hangi araçla öldürüldüğüne de yer verildi. Kadınların, 25’i ateşli silahlarla, 12’si kesici aletle, 3’ü düşerek, 2’si boğularak, 1’i darp edilerek, 1’i ilaçla ve 1’i de sert bir cisimle vurularak öldürüldü ve ne yazık ki 4’ünün nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü

Rapora göre, kadınların 26’sı evinde, 2’si yolda, 2’si hastanede, 1’i işyerinde, 1’i kafede, 1’i eğlence mekanında, 1’i parkta, 1’i arabada ve 6’sı sokak ortasında öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’i baraj gölünde ve 1’i de arazide cansız bedenleri bulundu. 6 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Raporun tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Eylül 2019