Kadınların Şiddete Karşı Dansına Polis Müdahalesi: “Kadınları Değil Katilleri Durdurun”

Şili’de erkek şiddetine karşı başlayıp birçok ülkeye yayılan #LasTesis dansı için Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadına polis müdahale etti. Gözaltına alınan 6 aktivist, bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kadınlar, “Suç bende değil her nerdeysem, ne giydiysem suç bende değil” sözleriyle danslı protesto gerçekleştirdi.

Las Tesis’in bestelediği “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısının Türkçe versiyonuyla dans eden kadınlar, gözlerine siyah tül, yakalarına ise “6284 sayılı kanun” yazısını taktı.

Fotoğraf: DHA

Ancak gösteri sürerken gruba dağılma çağrısı yapan polisler daha sonra kadınlara müdahale etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Sevda Yeniköylü, Nisa Kör, Yaprak Okatalı ve Seda Elhan Barbaros gözaltına alınırken, müdahale sırasında yaralananlar da oldu. Şiddet görenler arasında, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de yer alıyordu.

Kadınlar gözaltına alındıktan sonra ters kelepçeyle alandan götürüldü. Avukat Esin Yeşilırmak, gözaltına alınan Ayşen Ece Kavas’ta ve Yaprak Okatalı’da ciddi darp izleri olduğunu söyledi.

Kadın girişimleri ve örgütleri, kadına karşı şiddeti protesto etmek için düzenlenen eyleme yönelik polis müdahalesine ve kadınların gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Valilik sloganları suç kabul etti

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, “Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sırasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır” denildi.

Açıklamada “grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alanın boşaltılmaya çalışıldığı, etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan yedi kişinin Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alındığı” bildirildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Twitter hesabından valiliğin açıklamasına tepki gösterdi.

“Kadınları değil, katilleri durdurun”

Mesajda, “Kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik uluslararası İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu uygulamamak, kadınları korumamak, kapısına gelen kadınları katilleriyle barıştırmak suçtur” denildi.

Polis şiddeti ve gözaltılar gün boyunca sosyal medyada “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”  ve “Kadinlari Degil Katilleri Durdurun” etiketleriyle protesto edildi. Tüm dünyaya yayılan Las Tesis performanslarına sadece İstanbul’da müdahale edilmesi herkesin tepkisini topladı.

Kadınlar, bugün Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde savcı karşısına çıkarıldı. Kadınların hukuki sürecini takip eden avukat Tuba Torun sosyal medya hesabından, kadınların adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı.

Gözaltından çıkan Aysen Ece Kavas, “Gözaltına almakla bizi susturamazsınız demiştik. Daha kuvvetli söylemeye devam Kadın cinayetlerini durduracağız” dedi.

Kadınlar, “2911 sayılı kanuna muhalefet (Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu), Cumhurbaşkanlığına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılamak”la suçlanıyor.

Kaynak: Twitter, DW Türkçe, Bianet, Ekmek ve Gül

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Aralık 2019