Kadınların TEB’in Cinsiyetçi Pazarlama Stratejisine İtirazı Var

Türk Ekonomi Bankası’nın, She Card adını verdiği sadece giyim, çocuk giyimi, kozmetik, kuaför, cilt bakımı ve sağlık harcamalarında avantaj sağlayan “kadınlara özel” bir kredi kartını piyasaya sürmesine tepki gösteren kadınlar, sosyal medya eylemi başlattı.

Cinsiyetçiliğe karşı mücadele veren bir gönüllülük platformu olan Erktolia, TEB’in pazarlama stratejine karşı bir sosyal medya eylemi başlatarak herkesi harekete geçmeye çağırdı.

Eylem çağrısında “Kadınları makyaj-giyim-çocuk üçgenine hapseden pazarlama stratejinize itirazımız var!” diyen Erktolia’nın yayımladığı metnin tamamı şöyle:

“TEB’in kadınlara özel çıkardığı kartın, zihniyet olarak pembe otobüs uygulamalarından bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Kadınlara pembe bir kart üretip içeriğini ağırlıklı olarak “güzellik” ürünleriyle doldurmak, kadınlar hakkındaki cinsiyetçi kalıp yargıları yeniden üretiyor! Kişiler cinsiyetlerinden bağımsız olarak kuaföre gider, kozmetik ürünleri kullanır ve çocukları için alışveriş yaparlar. Bu eylemleri tek bir cinsiyetle özdeşleştirmek cinsiyetçiliktir!

Neden “kadın kartı”nın hizmetleri arasında araba bakımı, kitap indirimi, teknoloji ürünleri yok? “Erkek kartlarında” olmayan “çocuk giyimi”, neden kadınların sorumluluğu diye soruyoruz!”

Kadınların kimseye güzellik borcu olmadığını, çocukların sorumluluğunun sadece kadınlar ait olmadığını hatırlatıyor, Teb’den kartlarında cinsiyetçi olmayan yeni düzenlemeler yapmasını talep ediyoruz!”

Erktolia’nın sosyal medya eylemine buradan katılabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ekim 2019