Kadın ve Erkeğin Birlikte İbadet Ettiği Caminin Kurucusuna Ödül

Berlin’de kadın ve erkeklerin beraber ibadet edebildiği İbn-i Rüşd-Goethe Camii’nin kurucularından Avukat Seyran Ateş’e, “Berlin Urania Madalyası”na layık görüldü.

Listal

Almanya’nın başkenti Berlin’de kadın ve erkeklerin beraber ibadet ettiği İbn-i Rüşd-Goethe Camii’nin kurucularından Seyran Ateş, kentin prestijli ödüllerinden olan “Urania Madalyası”na layık görüldü.

Urania Kültür ve Eğitim Merkezi Derneği, eğitim ve aydınlanma gibi sosyal faaliyetler yürüten kişileri madalya ile ödüllendiriyor.

Ateş, modern ve aydınlanmış bir İslam için liberal İbn Rüşd-Goethe Camii’ni kurdu

1888 yılından bu yana faaliyet yürüten kültür ve eğitim merkezi Urania Berlin’den yapılan açıklamada, Ateş’in toplumsal uzlaşıya katkı sağlayan çalışmalarından övgüyle söz edildi. Açıklamada, “Ateş, 2017 yazında Berlin’in Moabit semtinde modern ve aydınlanmış bir İslam için liberal İbn Rüşd-Goethe Camii’ni kurdu. Burada kadınlar ve erkekler birlikte ibadet ediyorlar. Eleştirel düşünen Müslümanlar tarafından da bu memnuniyetle karşılanıyor” denildi.

Aynı zamanda açıklamada, Ateş’in camiye getirdiği reformdan dolayı eleştirilmesine, daha önce de aile içi şiddete mağduru kadınlara yönelik bir danışma merkezine yapılan saldırıda ağır şekilde yaralanmasına da değinildi.

Müslüman bir kadın hakları savunucusu ve avukat olan 56 yaşındaki Ateş, madalyasını dün Almanya’nın eski Cumhurbaşkanlarından Joachim Gauck’un da katıldığı törende aldı.

Seyran Ateş Hakkında

Seyran Ateş, 1963 yılının Nisan ayında, İstanbul’da doğdu. Henüz 6 yaşında iken ailesi ile birlikte Almanya Berlin’e taşındı.

Berlin Özgür Üniversitesi Hukuk bölümünü bitirdikten sonra serbest avukat olarak çalışmalarını sürdüren Ateş, Kriminal ve Aile Hukuku uzmanı, ayrıca kadın hakları savunucusu kimliği ile tanınmaktadır.

2006 yılından bu yana polis koruması eşliğinde yaşantısını sürdürdüğünü belirtmiştir. Almanya Berlin’de İbn Rushd -Goethe Camii kuruluşunu gerçekleştiren isimdir. Camii’de kadın, erkek birlikte namaz kılarken medyaya yansıyan görüntüler nedeni ile ciddi bir tepki almıştır.

Kaynak: Gazete DuvarKim Nereli

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Kasım 2019