Kadir Has’ın İki Ödülü Bilim Kadınlarına Gitti

Kadir Has Ödülleri bu yıl iki bilim kadınına verildi. Prof. Dr. İvet Bahar, “Üstün Başarı Ödülü”nün sahibi olurken, Dr. Canan Dağdeviren, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.

Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl verilen Kadir Has Ödülleri bu sene, “Karmaşık Sistemler: Çok yönlü etkileşmelerden özgün ve önemli oluşumlar doğuran sistemler” alanında verildi.

 Prof. İvet Bahar’a Üstün Başarı Ödülü

Prof. Dr. İvet Bahar, biyolojik sistemlerin fonksiyonel dinamiklerini moleküler ölçekte açıklayabilmek için geliştirdiği kuramsal ve hesaplamalı modeller, nöronlar arasında sinyal iletimi ve regülasyonu, proteinlerin dizilimi, yapıları ve fonksiyonları üzerine yaptığı çalışmalar, rol aldığı bilgisayar destekli ilaç keşifleri ve yürüttüğü özgün araştırma projelerinde düzinelerce doktora sonrası araştırmacı, doktora ve lisans öğrencisi ile birebir ilgilenerek, çalıştığı bu önemli alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Canan Dağdeviren’e Türkiye’den İlk Ödül

Bilimsel çalışmalarıyla dünyanın önemli bilim insanları arasında gösterilen fizik mühendisi Dr. Canan Dağdeviren, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ile Türkiye’de ilk ödülünü Kadir Has Üniversitesi’nden almış oldu. Dağdeviren, bu ödüle, insan organları üzerine giydirilebilecek kadar esnek, bükülebilen, katlanabilen, çekip uzatılabilen ve organların ritmik hareketlerini elektrik enerjisine çevirebilen piezoelektrik aygıtlar yapması, doğası gereği rijit olan elektronik ile yumuşak ve kıvrımlı olan biyoloji arasında köprü kurması, genç kariyerinin başından beri onlarca doktora ve lisans öğrencisinin özgün araştırma projelerini yöneterek, bu alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı layık görüldü.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu olarak Prof. Dr. İvet Bahar ve Dr. Canan Dağdeviren’i kutluyor onlarla gurur duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Mart 2019