Kaftancıoğlu’na Destek Yağdı: “Canan Kaftancoğlu Yalnız Değildir!”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancoğlu, yargılandığı beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından sivil toplum kuruluşları, sanatçı ve siyasetçilerden Kaftancıoğlu’na destek geldi.

Listelist.com

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları üzerinden, ‘cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddialarıyla 37. Ağır Ceza Mahkemesinde 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etmesi beklenirken 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaftancıoğlu’nun avukatları, iddianamede, delil olarak gösterilen sosyal medya paylaşımları arasında bilgisayar ortamında üretilmiş sahte tweetlerin bulunduğunu öne sürdü.

Halk TV

Alınan bu kararın ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sivil toplum kuruluşlarından, sanat ve siyaset camiasından destek yağdı.

CHP İl Başkanlarından toplu açıklama: ‘Canan Başkan yalnız değildir’

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde CHP’nin 79 il başkanı ortak bir açıklama yaptı. Yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kaftancıoğlu’nun siyasi kimliği ve vatandaşlık sorumluluğu ile dikkat çektiği, kamuoyuna teşhir ettiği ya da eleştirdiği söylemlerin suç unsuru olarak değerlendirilmesi kabul dahi edilemez. Kaftancıoğlu Davası, soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır. Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir.

“Kaftancıoğlu hakkında böyle bir davanın açılmasının en büyük sebebi de İstanbul’da elde edilen siyasi başarıdır. AKP sandıkta bulamadığı karşılığı hukuk dışı yollarda aramakta ve demokratik siyasete müdahale etmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar görülen 2 duruşmada mahkemenin sergilediği tutum demokrasi ve adalet adına utanç vericidir. 6 Eylül Cuma günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek karar duruşmasında hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz. Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 il başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!”

HDP Kadın Meclisi’nden Kaftancıoğlu’na destek

HDP Kadın Meclisi de Canan Kaftancıoğlu için bir destek mesajı yayınladı ve “Duruşundan ve kadın dayanışmasından ödün vermeyen Canan Kaftancıoğlu’na verilen bu siyasi ceza biz kadınlar için yok hükmündedir” diyerek kararı tanımadıklarını açıkladı.

‘İstanbul’u kaybetmenin intikamını kadınlar üzerinden alıyorlar’

Destek mesajının tamamı şu şekilde:

“Canan Kaftancıoğlu’na 7 yıl önce attığı tweetler ve okuduğu şiir nedeniyle 9 yıl 8 ay ceza verilmesi, İstanbul seçimlerinin başarısındaki asıl aktörlerden birini cezalandırma ve kadınları hedef alma politikasında ısrardır. Kaybetmenin intikamının kadın düşmanı politikalarla yürütülmesidir.”

“Kadın siyasetçilere dönük bu saldırıları Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve yüzlerce siyasetçi kadına dönük saldırılardan biliyoruz. Kadınlar bu saldırılar karşısında geri adım atmak bir yana mücadelelerini yükseltmeye devam ediyor.”

“Duruşundan ve kadın dayanışmasından ödün vermeyen Canan Kaftancıoğlu’na verilen bu siyasi ceza biz kadınlar için yok hükmündedir.”

DİSK’ten Kaftancıoğlu’na destek

Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasına DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu da karşı çıktı

Çerkezoğlu, “Bugün herkes bilmektedir ki, Canan Kaftancıoğlu beş ayrı suç iddiası nedeniyle değil tek bir ‘suç’ iddiasıyla cezalandırılmak istenmektedir. O ‘suç’ da Türkiye’nin en büyük kentinde seçim kazanmaktır. Kayyum atamaları ve vesayet altındaki yargı kararları göstermektedir ki bu ülkeyi yönetenlerin sandıkta kaybetmeye tahammülü yoktur” dedi.

Yargı organlarına güvenin tamamen ortadan kalktığı bir düzenin ayakta kalma şansı olmadığını belirten Çerkezoğlu, “Emekten, adaletten, demokrasiden yana herkesi bu süreçte omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kaftancıoğlu’na sanatçı ve siyasetçilerden destek

İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde görülen davanın, ilk duruşmasının öncesinde sanatçı ve siyasetçilerden Kaftancıoğlu’na destek gelmişti. İlk duruşmada 49 kişinin imzaladığı destek metninde, bu sayı Cuma günü görülen üçüncü duruşmayla arttı.

Aralarında, Arif Sağ, Ataol Behramoğlu, Barış Atay, Bedri Baykam, Bülent Emrah Parlak, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Erdal Erzincan, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Genco Erkal, Leman Sam, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli ve Murathan Mungan gibi kültür sanat dünyasının çok önemli isimlerin bulunduğu bu liste üçüncü duruşmada 153 kişiye ulaştı.

‘İstanbul’u kaybedenler, Kaftancıoğlu üzerinden bize bedel ödetmek istiyorlar’

Destek metninde şu ifadeler yer aldı:

“25 yılın ardından İstanbul yönetimini kaybeden iktidar, dün nasıl Gezi ruhunu anlamaya yanaşmamışsa bugün de 31 Mart ve 23 Haziran’da da ortaya çıkan iradeyi analiz etmekte inatla uzak durmaktadır. İktidar, 23 Haziran iradesinin örgütlenmesinde büyük emeği olan Canan Kaftancıoğlu’nu intikamcı hislerle yargılamak istiyor. Kaftancıoğlu 31 Mart’ta halkın iradesine insanüstü bir çabayla sahip çıkmış, sarayın karşısında halkının yanında dimdik durmuş, büyük bir zaferin mimarlarından olmuştur. Bugün hapsedilmesindeki en büyük suçu da bu olmuştur. Bu nedenle İstanbul’u kaybedenler, Kaftancıoğlu üzerinden bize bedel ödetmek istiyorlar.”

‘Kaftancıoğlu 16 milyonun sesidir’

“Biz sanatçılar olarak İstanbul’da irademizin temsilcisi Sayın İmamoğlu’nun da dediği gibi, sesimizi daha da yükseltiyoruz. Bugüne kadar her koşulda barışı ve kardeşliği savunan Kaftancıoğlu’nun hukuksuz bir şekilde yargılanmasına itiraz ediyoruz. Canan Kaftancıoğlu 16 milyon insanın sesidir, bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz. 16 milyon İstanbulluyla birlikte seninleyiz Canan. Asla yalnız yürümeyeceksin.”

Kaynak: Diken, Gazete Karınca, Evrensel, Sözcü, Manşet Haber

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Eylül 2019