Çalışan Anneler, Cinsiyetçi Mitler

KAGİDER’in Danone sponsorluğunda İPSOS tarafından gerçekleştirilen Çalışan Annelerin İşe Dönüş Araştırması’nın sonuç raporuna göre, kadınların %60’ının işi bıraktıklarında çalışmayı özlediklerini, bu süreçte kendilerine ve çocuklarına istedikleri zamanı tam olarak ayıramadıklarını ortaya koyuyor. İşe dönmüş annelerin %93’ü, eşleri işe dönmüş babaların %87’si ise çalışan annenin çocuklarının kişisel ve sosyal gelişimleri için daha fazla imkan sunduğuna inanıyor. Çalışan annelerin çocukları ise okul, sosyal çevre uyumları ve daha sonra iş hayatındaki başarıları ışığında “iyi ki annem çalışıyor” diyor.

Araştırma, bir çok maddede, kadınların uygun şartların oluşması halinde işe geri dönmek konusunda oldukça istekli olduğunu, çalışan kadının kendisinin de, eşinin de, çocuklarının da “iyi ki”dediğini ortaya koyuyor:

  • Çalışan anneler “iyi ki” diyor çünkü, ekonomik özgürlüklerini kazanarak çocuklarına daha iyi imkanlar sunuyor.
  • Eşler “iyi ki” diyor çünkü, annenin çalışması, çocukların kendi ayakları üzerinde durmasını hızlandırıyor.
  • Çocuklar “iyi ki” diyor çünkü, çalışan anneler çocuklarına küçük yaştan itibaren kadın-erkek eşitliği konusunda rol model oluyor; ayrıca onları da çalışmaya teşvik ediyor.

Araştırma, çalışan annenin çocuk gelişimine zarar vermesi şeklindeki cinsiyet eşitsizliği mitini ortadan kaldırırken, çalışan annelerin ve çocukların koşullarının iyilleştirilmesi noktasında öneriler sunarken “mutlu bir çocuk yetiştirmek için annelerin iş hayatından vazgeçmesine gerek olmadığını” gösteriyor.

Araştırmanın tamamını görüntülemek için tıklayınız.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Mayıs 2018