Kaz Dağları Hepimizin: Doğa Katliamına Karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” Büyüyor

Kaz Dağları’nda Kanadalı bir şirketin yapmak istediği altın madenciliğine karşı başlatılan direniş devam ediyor.

“Su ve Vicdan Nöbeti” her geçen gün büyürken bugün Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenlendi. Bölgeye akın eden binlerce kişi, Kaz Dağları’nın doğasına ve tüm canlılarına sahip çıkmak için, #KazDağları Hepimizin” dedi.

Fotoğraf: Çanakkale Belediyesi Twitter hesabı

Kaz Dağları son günlerde çevre katliamı ile gündemde. Kanadalı Alamos Gold şirketinin Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yürüttüğü altın madeni projesi, TEMA Vakfı’nın ortaya koyduğu uydu görüntülerine göre 200 bine yakın ağacın kesilmesine yol açtı.

Kirazlı Altın Madeni Projesi nedir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan işletme iznini Mart 2019’da aldı. Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik, Danıştay süreci tamamlanmadan Valiliğin “Gayrisıhhî Müessese” iznini imzalamasıyla çalışmaya başladı.

Orman Müdürlüğü de ağaç kesimine izin verdi. Projenin onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre 45 bin 650 ağacın kesilmesi öngörülüyordu. Ancak Haziran ayının ortasında yapılan çalışma sonucu kesilen ağaç sayısı ÇED raporunda belirtilenin yaklaşık dört katına çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eleştirilerin doğru olmadığını belirtiyor. Bakanlığa göre kesilen ağaç sayısı 13 bin 400 ve proje bitiminde bölge yeniden ağaçlandırılacak.

Uzmanlar, ağaç katliamının yanı sıra altın madeni siyanürle çıkarılacağı için hem bölgedeki doğal yaşamın, hem de bölge halkının sağlığının tehdit altında olduğu yönünde değerlendirme yaptı. Buna karşılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, altın aramalarında siyanür ve türevi kimyasal kullanılmadığı şeklinde açıklama yaptı. Enerji Bakanlığı ayrıca maden alanının Kaz Dağları sınırları içinde olmadığı, su ihtiyacının Atikhisar Barajı’ndan karşılanmayacağı gibi gerekçelerle projeyi savundu.

Doğal yaşam tehlike altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED raporuna göre 45 bin, uydu görüntülerine göre 195 bin, Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre ise 13 bin ağacın kesildiği Kirazlı’daki altın madeni projesi için tepkiler büyüyor. 

Kanadalı Alamos Gold şirketinin Çanakkale’deki altın madeni projesi çalışmaları ise hızla devam etmekte. Çanakkale Belediyesi ve projeye karşı çıkan eylemciler, madenin Kaz Dağları’ndaki ekosistemi geri dönülmez biçimde tahrip edeceğini ve yer altı sularını kirleteceğini belirtiyor.

TEMA Vakfı’na göre, maden alanının yüzde 98,7’si orman alanında bulunuyor. Bölgede 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen ve 117 böcek türü yaşıyor. Orman 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Maden alanında yapılacak kimyasal işlemlerin atık havuzlarının derelere karışma tehlikesine dikkat çekilirken, Çanakkale’nin birinci derece deprem kuşağında bulunduğu için herhangi bir sarsıntıda yeraltı suları vasıtasıyla zengin tarım topraklarının zehirlenebileceğine vurgu yapılıyor.

Altın madenine karşı direniş büyüyor

Altın madeni çalışmaları, çevre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olurken, maden arama faaliyetine yakın bir bölgede “Su Nöbeti” başlatıldı. Eyleme katılanların tek bir talebi var: “Kıyımı durdurun.”

Nöbet her geçen gün büyürken bugün Kirazlı Balaban’da “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi düzenlendi.

Eyleme CHP milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, STK’ler, köylüler, üniversite öğrenciler ve bilim insanları katıldı. Etkinlik için binlerce vatandaş bölgeye akın etti.

Fotoğraf: Cumhuriyet

Basın açıklamalarının ardından direnişçiler ağaçların kesildiği maden alanına yürüdü. Eylem yoğun katılımla devam ediyor.

“Kadın STK’ları ve aktivistleri seslerini yükseltmeye çağırıyoruz”

Dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı olan Kaz Dağları, meşe, çam ormanları ile kaplı bir oksijen fabrikası. Bu canım dağlar maden projesi ile tehdit altında. Ağaç katliamının yanı sıra altın madeni siyanürle çıkarılacağı için hem bölgedeki doğal yaşam, hem de bölge halkının sağlığı hiçe sayılıyor. Oysa Kaz Dağları’nın doğasını ve tüm canlılarını korumak ve gelecek nesillere bırakmak ile yükümlüyüz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Ağustos 2019