Kenya’da Meclis’e Bebeğiyle Giden Kadın Milletvekili Salondan Atıldı

Kenya’da Ulusal Meclis’e 5 aylık bebeğiyle giden kadın vekil Zuleika Hassan, güvenlik görevlileri tarafından zorla salondan çıkarıldı. Hassan karara tepki gösterdi: “Daha fazla kadının meclise girmesini istiyorsanız onlara uygun bir ortam hazırlamalısınız.”

Hassan, Kenya parlamentosunda dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen oturuma, 5 aylık bebeğiyle katıldı.

Ancak oturumu 15 dakika içinde durduran meclis başkanı Christopher Omulele,meclisin bebekler için uygun bir yer olmadığını gerekçe göstererek Hassan’ın oturumdan çıkarılmasını istedi.

“Kreş olsaydı, bebeğimi oraya bırakabilirdim”

Kenya’nın güneyinde bulunan Kwale eyaletinin kadın milletvekili olan Hassan, bu duruma, “Bebekle gelememek için gerçekten çok uğraştım ama bugün acil bir durum vardı. Ne yapmam gerekiyordu? Parlamentonun çocuk odası veya kreş olsaydı, bebeğimi oraya koyabilirdim. Daha fazla kadının meclise girmesini istiyorsanız onlara uygun bir ortam hazırlamalısınız” diyerek tepki gösterdi.

Vekillerden Hassan’a destek

Mecliste bir grup milletvekili de karara tepki gösterdi. Tepkilerine rağmen Hassan’ın meclisten zorla çıkarılmasına engel olamayan vekiller, Hassan’a destek için meclis salonunu terk etti.

Homa Bay bölgesinden milletvekili Peter Kaluma, “Parlamento’nun bebeğini emzirme evresinde olan bir üyesiyseniz görevde dahi çocuğunuzun yanınızda olması o çocuğun yararınadır” dedi.

Oturuma bir süre ara verilirken, Hassan gazetecilere yaptığı açıklamada, “Beklenmedik bir durumla karşılaştım. İşimi kaçırmamak için bebeğimle birlikte gelmeye karar verdim. Kızım bir atom bombası değil ve patlayamaz” dedi.

Meclis, çoğunluk lideri Duale, Hassan’ın yargılanmasını istiyor

Kenya Ulusal Meclisinin Çoğunluk lideri Aden Bare Duale, Hassan’ı usullere aykırı davranmakla suçlayarak, “Bu üyenin kaba davranışlarından dolayı mahkemeye çağrılması gerekiyor. Parlamentonun saygınlığını korumalıyız” dedi.

Duale ayrıca bebeğin parlamentonun bir üyesi olmadığını, oturumların böyle bir ortamda yapılmaması gerektiğini ve bebeğin yanlışlıkla yarı üye olarak tanımlandığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda izin veriliyor

2010 yılının Eylül ayında kucağında 6 haftalık bebeğiyle parlamentoya gelen Avrupa Parlamentosu İtalyan üyesi Licia Ronzulli, uzun süre dünya basınında yer almıştı. Birçok oylamaya kızı Vittoria ile katılan Ronzulli, anne olduktan sonrada işine devam etti. İtalyan vekil, 5 yaşına kadar kızıyla beraber parlamentoya gelmişti. Ronzulli’nin çocuğunu parlamentoya getirmesi tüm dünya kadınlarına da örnek teşkil etmişti.

Kaynak, T24, Cumhuriyet

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Ağustos 2019