Kırsalda Yaşayan Kadınlar Anlatıyor: Yaşamak İçin Üretmek Zorundayız

Kırsalda yaşayan ve tarımla uğraşmak zorunda olan kadınların hayatını salgın nasıl etkiledi?

BirGün’den Seda Balmumcu’ya konuşan Melice Kaplan ve Selma Evbaşı, tarımla uğraşan kadınlarla görülmeyen emeklerini, salgından nasıl etkilendiklerini ve kaygılarını anlattı.

 “Bizim için değişen bir şey olmadı, devlet salgından önce de yanımızda değildi, şimdi de değil” diyen Artvin’in Ardanuç ilçesinden Melice Kaplan, bu süreci “Meyve sebze üretmek, yapalım demekle olmuyor; mazot, gübre, ilaç çok pahalı. Devletten herhangi bir destek de alamayınca sadece kendimize yetecek kadar üretmeye başladık. Bir gelirim ya da sağlık güvencem yok mecburen bahçeyle uğraşmak zorundayım” sözleriyle özetliyor.

“Salgın nedeniyle aç kalmaktan korkuyoruz”

Devletin dağıttığı maskeler şehirlerde bile alınamazken, köylerde olanların daha da yalnız olduğunu ifade eden Kaplan, “Devlet halka yardım etmek yerine halktan toplamaya başladı. Evlere gidip oturmayı bıraktık, bahçeye bir gelecek olursa da ağzımıza çember bağlıyoruz. “Salgın nedeniyle aç kalkmaktan, kıtlıktan korktuğumuz için daha fazla üretmeye çalışıyoruz yani bahçede daha fazla emek veriyoruz. Aylığımız, yolluğumuz, maaşımız yok bu yüzden evden çıkmak, bir şeyler yapıp kendimizi idame ettirmek zorundayız,” diyor.

Şavşat’ın bir köyünde seracılık ile uğraşan Selma Evbaşı ile de kadın çiftçi olarak salgının günlük hayatına etkisini şöyle anlatıyor: “Devlet kaşıkla verip kepçeyle aldığı için kendi başımızın çaresine bakıyoruz, kooperatif kültürüyle emeğimizin karşılığını almaya çalışıyoruz.”

“Erkekler emeğimizin farkına vardı”

Evbaşı, kahveye gidemeyince tarlaya girmek zorunda kalan erkeklerin görünmez emeklerinin farkına vardıklarını söylüyor: “Sabah erkenden seraya gidip, akşama kadar orada emek veriyoruz, akşam eve dönünce yemek ve temizlik derken gün bitiyor. Salgınla birlikte kahveler kapatılıp, sosyal mesafe kuralı gelince yapacak bir şey kalmadığı için erkekler de bizimle tarlaya girmek zorunda kaldı ve emeğimizin farkına vardılar. Salgından önce olmayan iş bölümü artık ister istemez oldu. Artık tarlada birlikte çalıştığımız için eve gelince de yemeği, temizliği ortaklaşa yapıyoruz.”

Kaynak: BirGün

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Mayıs 2020