Kıyafet Kodlarına Meydan Okuyan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Sözcüsü: Sibeth Ndiaye

Fransa’nın ilk siyahi Cumhurbaşkanı Sözcüsü Sibeth Ndiaye, bugüne kadar kadın siyasetçilerle özdeşleştirilen kıyafet kodlarına meydan okuyarak, parlak renkli cıvıl cıvıl kıyafetleriyle Fransız siyasetinde farklı bir duruş sergiliyor: “Giyim tarzım aynı zamanda politik bir duruş.”

Fotoğraflar: New York Times

Kıyafetlerin ulusal kimliğe, ekonomiye ve tarihe derinden içkin olduğu ve dar dizüstü Louis Vuitton elbiseleri ve stilettolarıyla takdir gören Brigitte Macron gibi bir first lady’e sahip olan bir ülkede Ndiaye’nin eğlenceli ve rahat tarzı ırk, etnik köken ve beden şekliyle ilgili tartışmaların paratoneri haline geldi.

Alışveriş için en çok tercih ettiği küçük bir Paris butiğinde verdiği röportajda, “Kadınların bedenlerini belli bir şekilde giyinmeye zorlayarak kısıtlamak yerine, kadın bedeniyle uyumlu Fransız markalarını tercih ediyorum” diyor Ndiaye. “Kadınların bedenlerinden utanmasını önlemek istiyorum. Giyinme şeklim aynı zamanda politik bir duruş.”

Parizyen kadınların genellikle giydiği klasik siyah-beyaz-bej renklere sahip üniformalar yerine kalın kemik gözlükleri ve deri çantalarıyla kombinlediği parlak renkli cıvıl cıvıl kıyafetleri tercih ediyor Ndiaye.

“Sirk kıyafetleri”

Avrupa Parlamentosu üyesi ve muhafazakar Rassemblement pour le peuple de France partisinin kurucusu Nadine Morano, Temmuz ayında Twitter’da Ndiaye’nin kıyafet tarzını “sirk kıyafetleri” diyerek eleştirdi.

Aşırı sağcı Rassemblement National’ın başkan yardımcısı Jordan Bardella ise Temmuz ayında Fransa’daki 2 televizyonun “Les 4” programına verdiği röportajda Ndiaye’den, “Teletubbie gibi giyinmiş” sözleriyle bahsetti.

Bu eleştirilere, “Daha az umursayamazdım” diyerek cevap verdi Ndiaye bir söyleşisinde. “Giyinme şeklim düşüncelerimin bir yansıması. Renk cümbüşünü seviyorum. Nötr renklerden nefret ediyorum. Karga gibi görünmek istemiyorum. ”

Gerçekten de Ndiaye giyim tarzıyla ,gösterişsiz koyu renkli elbise giymiş beyaz erkek bürokratlar denizinde parıldıyor.

Macron’un partisi La République en Marche’nin tavrı net. Ndiaye’yi genç kadınlar için rol model olarak gösteren toplumsal cinsiyet eşitliği bakanı Marlène Schiappa, “siyasetten ziyade giyim veya saç stilini konuşuyor olmamız oldukça endişe verici” dedi.

Partinin milletvekili Gilles LeGendre ise, Bayan Morano’nun sözlerini “açıkça ırkçı” olarak niteleyerek kendisini  özür dilemeye çağırdı.

Ndiaye de LeGendre’nin fikrine katılıyordu: “Kesinlike ırçkı, siyah kadınların çok renkli Afrika balmumu baskılı kıyafetler giydiğini ima ediyor. Ve yorumları benim “gerçek ve iyi” bir Fransız olmadığım anlamına geliyor.”

Eleştirilere hiç kulak asmayan Ndiaye’yi, bazen deri ceketle kombinlediği yüksek belli elbiseleri ve onu yorucu bir gün bekliyorsa ayağına geçirdiği Repetto bale ayakkabısı veya parlak renkli spor ayakkabılarıyla Paris sokaklarında görebilirsiniz. Ndiaye’nin kıyafet kodlarına karşı mesajı oldukça açık: Ne istersen onu giy!

Kaynak: New York Times

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ekim 2019