Kız Çocuk Hakları Bildirgesi Kitabı İmha Edildi

Elisabeth Brami’nin, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır ilan edilen “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” kitabı, içerisinde eşcinselliğe özendiren ifade ve görsellere yer verdiği gerekçesiyle toplatılıp imha edildi.

Eserin çevirmenine ise “müstehcen yayınların yayılmasına aracılık etmek” suçu kapsamında hapis istemi ile dava açıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitabının müstehcen içeriklere sahip olduğunu ileri sürerek, kitabın toplatılması ve sorumluları hakkında işlem yapılması için rapor hazırlayarak savcılığa sundu.

Sabah Gazetesi’nden Atakan Irmak’ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı piyasadaki kitapları toplatırken, çevirmen Burcu Uğuz hakkında da dava açıldı.

Bakanlığın beş kişiden oluşan heyeti tarafından hazırlanan raporda, “çocukların kitabın içerisinde eşcinselliğe özendiren ve çocuk gelişimi üzerine basmakalıp fikirleri değiştiren ifade ve görsellere yer verildiği” iddia edildi.

Bakanlığın talebi sonrasında savcılık Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitap hakkında basım, dağıtım, satış yasağı getirirken, basımı yapılan kitaplar da imha edildi.

Savcılığın kitap ve sorumluları hakkında yürüttüğü soruşturma sonunda kitabı Türkçeye çeviren Burcu Uğuz hakkında ‘Müstehcen Yayınların Yayılmasına Aracılık Etmek’ suçu kapsamında iddianame düzenlendi. 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan çevirmen ilerleyen günlerde Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Öncesinde ‘Muzır’ İlan Edilmişti

Geçen yıl ekim ayında Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Türkçede yayımlanan 4 çocuk kitabını çocukların maneviyatına zarar vereceği gerekçesiyle muzır ilan etmişti.

Bu kitaplar arasında Yapı Kredi Yayınları’ndan Elisabeth Brami imzalı Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi ve Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları; hep kitap’tan Francesca Cavallo ve Elena Favilli imzalı Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler Olağanüstü 100 Hikâye; Cinius Yayınları’ndan Sünnetçi Kız olmuştu.

Türkiye Yayıncılar Birliği karara tepki göstermiş, “Eserlerin serbestçe açıklanması ve yayımlanması özgürlüğü, anayasamızca korunan bir haktır” vurgusunu yaparak, “Bu hak, demokratik bir toplum için büyük önem taşır. Bu önemden dolayı idari ve yargı birimleri, açıklama ve yayımlama özgürlüklerine gereksiz müdahalelerde bulunmama yükümlülüğü altındadır” diyerek bir açıklama yayınlamıştı.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Mart 2020