Korona Gölgesinde 1 Mayıs: Gözaltına Alınan DİSK Başkanı Serbest

Taksim Meydanı’nda anıta çelenk bırakmak isteyen DİSK Genel başkanı Arzu Çerkezoğlu ile sendika yöneticiler ve işçiler polis tarafından gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen DİSK üyelerine polis müdahale etti, DİSK’liler gözaltına alındı. İstanbul’un çeşitli yerlerindeki eylemler de polis tarafından engellendi.

Taksim Meydanı’na anıta çelenk bırakmak isteyen DİSK Genel başkanı Arzu Çerkezoğlu ile sendika yöneticiler ve işçiler, polis tarafından gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre en az 15 kişi gözaltına alındı.

Çerkezoğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Gözaltındayız! Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçi arkadaşlar çalışıyor o kamu düzeni bozulmuyor ama işçilerin #1Mayıs kutlaması kamu düzenini bozarmış! #1MAYIS yasaklanamaz!” dedi.

DİSK Genel Merkezi’nin önünü kuşatılan polis her iş kolunu temsilen birer kişinin Taksim’e yürümesini engelledi.

Polis otobüslerine bindirilen sendika yöneticileri emniyete götürüldü. DİSK başkan ve üyelerinin 1 Mayıs’ta gözaltına alınmasına sendikalar ve siyasetçiler tepki gösterdi.

KESK: “DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticilerinin sembolik 1 Mayıs anmasına yapılan gözaltı işlemi asla kabul edilemez. Bir yandan işçileri salgında zorla çalıştırıyorsunuz diğer yandan emeğin ve dayanışmanın günü olan 1 Mayıs’ın sembolik kutlanmasına tahammül edemiyorsunuz!”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: “1 Mayıs’ta çelenk bırakmak üzere Taksim’e çıkmak isteyen DİSK üyelerine yapılan müdahale kabul edilemez! Bu fotoğrafın corona dahil hiçbir bahanesi olamaz. 1 Mayıs yasaklanamaz! YAŞASIN 1 MAYIS işcinin emekçinin bayramı.”

DİSK’in parçalanan çelengini Taksim’e milletvekilleri götürdü

Polis, Taksim’e çıkmak isteyen DİSK üyelerini gözaltına alırken 1 Mayıs çelengini de parçalamıştı. Parçalanan çelengi CHP ve HDP’li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup Taksim Meydanı’na götürdü.

Kaynak: Sözcü, Birgün, Duvar

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
1 Mayıs 2020