Korona Günleri: Kadınların İmzasını Taşıyan Film ve Dizi Önerileri

Koronavirüs sebebiyle evlerimize çekildiğimiz, stres ve kaygı dolu şu günlerde, ruh sağlığınıza iyi gelecek, yazarı ya da yönetmeni kadın olan film ve dizi önerilerimizi listeledik.

Fleabag

Komedi-dram türünde, 2 sezonluk İngiliz dizisi Fleabag, modern zamanlarda Londra’da yaşayan ve lakabı Fleabag olan genç bir kadının hayatını devam ettirme çabasını anlatıyor.

Dizinin yaratıcılığını, yazarlığını ve başrolünü Phoebe Waller-Bridge üstlendiği dizinin kadrosunda, Sian Clifford, Hugh Skinner, Brett Gelman, Bill Paterson, Olivia Colman ve Ben Aldridge gibi isimler bulunuyor.

The Morning Show

Yayın hayatına yeni başlayan Apple TV+’ın ilk dalga dizilerinden The Morning Show, bir sabah kuşağı haber programının kamera arkasına ışık tutuyor. İlk sezonunda son iki yıldır, Hollywood başta olmak üzere, dünya genelinde yankı uyandıran #MeToo meselesine eğiliyor.

Yaratıcılığını Kerry Ehrin ve Jay Carson’ın üstlendiği dizinin kadrosunda, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Steve Carrell ve  Billy Crudup gibi isimler bulunuyor.

Grace and Frankie

2015 yılında ekrana gelen Grace And Frankie dizisinin geniş bir hayran kitlesi bulunuyor.

Başrollerinde Jane Fonda ve Lilt Tomlin bulunduğu  Grace and Frankie dizisinin konusu şöyle: Grace ve Frankie eşleri tarafından terk edilmiştir. Yalnız kalmak istemedikleri için birbirleriyle arkadaşlık kurmaya başlarlar. Ancak mecburiyetten doğan bu arkadaşlık ilişkisi ilginç ve eğlenceli olayların gelişmesine sebebiyet verir.

Sam Elliott, Lisa Kudrow, Estelle Parsons, Swoozie Kurtz, Kenny Loggings gibi konuk oyuncularla da göz dolduran dizinin yaratıcısı ise Marta Kauffman ve Howard J. Morris.

Little Fires Everywhere

Celeste Ng’nin 2017’de yayımlanan ve kısa sürede çok satanlar listesine giren aynı isimli romanından uyarlanan ve 18 Mart’ta gösterime girecek dizi, Oscar ödüllü iki oyuncu, Kerry Washington ve Reese Witherspoon’u bir araya getiriyor.

Reese Witherspoon’un hem yapımcı hem de başrolünü üstlendiği dizi, görünüşte mükemmel bir hayata sahip olan Richardson ailesi ile bu mükemmel hayatlarını tehdit eden gizemli bir anne ile kızının iç içe geçen hikâyelerini anlatıyor. Casual dizisinin senaristlerinden Liz Tigelaarsenaryosunu kaleme aldığı dizi; sırların hayatlar üzerindeki etkisini, sanat ve kimliğin doğasını ve kurallara uymanın felaketlerin önüne geçeceğine inanmanın beraberinde getirdiği tehlikeleri inceliyor.

Little Women

Louisa May Alcott’un klasikleşmiş romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda “Uğur Böceği” ile ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştiren Greta Gerwig oturuyor.

Gerwig’ın senaryosunu da kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda, Emma Watson, Saoirse Ronan, Meryl Streep ve Timothee Chalamet yer alıyor. Küçük Kadınlar, İç Savaş sonrası Amerika’da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesini anlatıyor.

Hustlers

Lorene Scafaria’nın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Hustlers, New York Magazine’de yayımlanan bir makaleye dayanan 2019 yapımı bir Amerikan kara komedi ve suç draması filmi.  Filmin oyuncu kadrosunda, Constance Wu, Jennifer Lopez, Julia Stiles, Keke Palmer, Lili Reinhart, Lizzo ve Cardi B yer alıyor.

Film, New York’ta, kulüplerini ziyaret eden borsacılar ve CEO’lara ilaç vererek paralarını çalmaya başlayan bir striptizci ekibini konu alıyor.

Las Chicas Del Cable

1920’lerde geçen ve kadın dayanışmasını, mücadelesini ve kadınların haklarını almak için nasıl çabaladıklarını anlatan bir İspanyol dizisi Las Chicas Del Cable.

Genç yaşında Madrid’e gelen Lidia’nın senelerce yalnız bir kadın olarak hayatta kalma çabası anlatılıyor. O dönemde kadınların çalışabildiği -sınırlıda olsa- yerler var. Yeni kurulan telefon şirketi de bu yerlerden biri, santralde çalışıp telefonları yönlendirmeleri için kadın çalışanlara ihtiyaç duyuyorlar. 4 ana karakterimiz Marga Suárez, Ángeles Vidal, Carlota Rodriguez de Senillosa ve Lidia Aguilar da burada çalışıyor ve dizi bu karakterin ilişkisine odaklanıyor.

Dizinin yaratıcıları Gema R. Neira ve Teresa Fernández-Valdés.

Portrait of a Lady on Fire

Cannes’da çok beğenilen ve çokça konuşulan, eleştirmenlerce “Birinci sınıf bir başyapıt… Bu yıl prömiyerini yapan en kusursuz eser” sözleriyle övülen film 18. yüzyılda, bir ressamın modeliyle aşkını anlatıyor.

Ressam Marianne’a, manastırdan henüz çıkan ve evlenmek üzere olan genç Héloïse’in portresi sipariş edilir. Ancak Marianne, bu portreyi Héloïse’dan habersiz çizmelidir. Bu kısıtlamanın önüne geçmek için Marianne, gönülsüz gelin adayı Héloïse’ı önce gözlemler sonra da onunla yakınlaşır. Yüzyıllar boyu gözardı edilen ve yapıtları unutulan kadın ressamlardan esinlenen yönetmen Céline Sciamma’yı yönettiği Tomboy ve senaryosunu yazdığı Kabakçığın Hayatı ile tanıyoruz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Mart 2020