Korona Günlerinde Dans: “Rosas Danst Rosas”

Çağdaş dansın öncü isimlerden Anne Teresa De Keersmaeker, sosyal izolasyon günlerinde herkesi en ünlü eseri, “Rosas danst Rosas”daki en ünlü dans sahnesinin bir versiyonunu yaratmaya davet ediyor.

De Keersmaeker’in en ünlü eseri henüz 22 yaşındayken yarattığı Rosas danst Rosas (Rosas Rosas’ı dans ediyor) isimli gösteri.

İlk olarak 1983’te sergilenen ve uluslararası dans klasiklerinden biri sayılan bu gösteride, koreografın erken dönem işlerinin çoğunda olduğu gibi sadece kadın dansçılar var. Rosas danst Rosas’ın en bilindik sahnesi gösterinin ikinci kısmına denk gelen sandalyeli bölüm.

De Keersmaeker yakın zamanda yaptığı çağrıyla, sosyal izolasyon günlerinde herkesi gösterinin kendi versiyonunu yaratmaya davet etti. “İhtiyacınız olan tek şey kendiniz ve bir sandalye,” deniyor bu çağrıda.

Re:Rosas projesinin internet sitesinde bulabileceğiniz üç kısa videoda Anne Teresa De Keersmaeker ve Samatha van Wissen hareketleri ve bu hareketlerle oluşturulabilecek dizilimleri adım adım açıklıyor.

Rosas Danst Rosas A’dan F’ye harflerle adlandırılmış altı hareketten ve duraklamalardan oluşuyor.

Dansı bir dil olarak düşünürsek eğer, bu hareketlerden her biri de istediğiniz şekilde sıraya dizebileceğiniz cümleler. Bu cümleleri dilediğiniz gibi sıralayıp eserinizi oluşturabilir ve aynı site üzerinden tüm dünyayla paylaşabilirsiniz. Sitede dünyanın her yerinden gönderilmiş yüzlerce video var.

Hareketleri buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Çatlak Zemin

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Nisan 2020