Korona Günlerinde “Kadınlar İçin Şiddetten Korunma Kılavuzu”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, korona salgını nedeniyle evlerinde kalan kadınlar için “Şiddetten Korunma Kılavuzu” yayımladı.

Platformun “Şiddet ya da şiddet tehlikesi altındaki her kadının yanındayız” denen açıklamasında, korona salgınının kadınları umutsuzluğa sürüklememesi istendi. Bu süreçte de kadınlarla dayanışma içinde olacaklarını duyuran Platform, kadınların yaşam ve diğer hakları için yetkililerin neler yapması gerektiğine ilişkin de bilgilendirici girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

‘Kadınlar asla yalnız yürümeyecek’

Açıklamada, “Mücadelemiz için yeni yollar keşfedeceğiz. Corona virüs günlerinde de kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Bu kılavuzu salgınla ilgili önlemlerden daha çok şiddet görme yönünde etkilenen tüm kadınlar için hazırladık” dendi.

Yayımlanan kılavuzda, ‘Kadınlar için Evin anlamı’, ‘Kadınlar için corona virüs pandemisi nedir?’, ‘Kurumlar için corona virüs günlerinde kadınlar için yapılması gereken acil durum planı’‘Kadınlar için corona virüs günlerinde şiddet karşısında haklar ve öneriler’, ‘6284 İnfografiği’, ‘İhbar ve destek hatları’ başlıkları altında bilgilere yer verildi.

‘6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi etkin uygulanmalı

Corona virüsü salgını günlerinde kadınlar için yapılması gereken acil durum planı kapsamında, 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması gerektiğini aktaran platform, bu iki maddeyle ilgili kamu spotu, canlı yayın ve eğitimler düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

KCDP ayrıca yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: 

  • Çağrı ve destek hatları 7/24 ulaşılabilir olmalı ve yaygınlaştırılmalı
  • Kadınlar için de şikayet ve başvuru mekanizmaları dijital ortamda oluşturulmalı
  • Şiddetle ilgili üçüncü kişilerin ihbarı titizlikle ele alınmalı
  • Sığınmaevleri koronavirüs tedbirlerine uygun olmalı ve ihtiyaç halinde şuan kullanılmayan mekanlar kadınların güvenli barınma hakkı için kullanıma açılmalı
  • Yargı ve infaz da aksama olmamalı, tüm gelişmelerle ilgili kadınlara bilgi verilmeli
  • Ev içerisinde eşitlikçi ve kolektif emek teşvik edilmeli
  • İşyerlerinde çalışanlar ücretli izne çıkarılmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı
  • Kayıt dışı çalışan ve göçmen kadınlar için ayrı destek mekanizmaları olmalı.

Kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.

Şiddetten korunma kılavuzu videosu

Şiddetin karşısında kadınların yapabilecekleri ve haklarının anlatıldığı Şiddetten Korunma Kılavuzu videosunda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Genel Sekreter Fidan Ataselim, sanatçılar Deniz Çakır, Ceylan Ertem, Meltem Yılmazkaya, Şevval Sam, Gülben Ergen, İpek Erdem, Tilbe Saran, Ece Uslu yer aldı.

Kılavuz videosunda, şiddete uğrayan kadınların 155 polis, 156 jandarma ve 183 bakanlık hatlarına acil yardım talebinde başvurabilecekleri, barolardan destek alıp kadın örgütlerine başvurabilecekleri belirtiliyor.

Şiddete karşı kişinin en yakın arkadaşıyla arasında bir parola belirleyebileceği, tehlike durumunda ev içinde silah olarak kullanılabilecek tüm araç-gereçlerden uzak kalınması, hakaret içerikli mesajların ekran görüntüsü alınması yoluyla şiddetin bilgilenmesi, darp raporu almak için hastaneye giderken polisin eşlik edileceği, şiddet uygulayan kişiye uzaklaştırma kararı çıkarılabileceği şeklinde öneriler getiriliyor.

Ayrıca partneri için silaha el koyma tedbiri çıkartılabileceği ve geçici maddi yardım talebinde bulunulabileceği gibi tavsiyeler de sanatçılar tarafından dillendiriliyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Mart 2020