Salgına Karşı Yerel Bir Dayanışma Ağı: “Doktorlar için Maske”

ABD’li tasarımcı Rachel Smith, koronavirüsün neden olduğu maske ve eldiven tedariği sorununa çözüm üretmek için yerel toplulukların kullanabileceği herkese açık online bir dayanışma ağı kurdu: “Doktorlar için Maske.”

Rachel Smith iki haftadır Los Angeles evinden çalışıyor. Geçen hafta, 33 yaşındaki kullanıcı deneyimi tasarımcısı koronavirüsün neden olduğu tedarik ve bilgi zincirindeki boşlukları doldurmaya başlamak için bir insan ağı kurmaya karar verdi.

Smith, sağlık çalışanlarına maske ve eldiven tedariği yapacak, bir web sitesi ve bulut tabanlı bir ekip iş birliği uygulaması olan Slack’te bir grup oluşturdu.

“İnsan davranışına yönelik çok fazla tasarım yapıyorum ve sadece evde oturmak ve günlük işimi yapmak bir yere kadar iyi, ama daha fazlasını yapmalıydım,” diyor Smith. “Elinden hiçbir şey gelmediğini hisseden, şu anda güçsüz ve çaresiz hisseden kişiler olduğundan eminim.  Bu kişileri nasıl daha üretken bir şeye nasıl yönlendirebilirim?’ diye düşündüm.”

Smith’in “Covid-19 ile Mücadele için Tasarla” hareketi hızla büyüdü.

Geçtiğimiz Perşembe günü, teknoloji, yaratıcılık, tasarım ve diğer sektörlerden 300’den fazla gönüllü üye oldu. Amaç: Salgının neden olduğu sorunları kontrolden çıkmadan ve sistemi tüketmeden önce gidermek. Ventilatörler de dahil olmak üzere hastanelere malzeme tedarik etmenin yanı sıra, küçük işletmelere ve yerinden edilmiş işçilere yardım etmek ve hükümet ve işletmelerin dolduramayacağı boşlukları doldurmak istiyorlar.

Ancak şu andaki en acil konu sağlık çalışanlarına maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar sağlamak.

Aynı gece, Smith elinde fazla ekipmanı olan herkesi hastanelere veya sağlık çalışanlarına yönlendirmek ve 3D baskı ve diğer yöntemlerle uygulanabilir alternatifler geliştirenler için “Doktorlar için Maske” (Masks for Docs) adlı ikinci bir web sitesi kurdu.

Kaynak: The Lily
avatar
  Kaydol  
Bildir
25 Mart 2020