Koton Kadın Çalışan Sayısıyla AB Ortalamasının Üzerinde

Koton, yüzde 63 kadın çalışan, yüzde 50 kadın yönetici oranı ve 7 bine yakın kadın çalışan sayısıyla AB kadın çalışan ortalamasının üzerinde yer alan Koton, sağladığı çalışma imkanlarıyla da pozitif ayrımcılık ilkesini benimsiyor.

Kadınların, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzalayan şirketlerin başında gelen Koton, kendi bünyesinde kurduğu Kadın Komitesi ile birlikte de kadınların çalışma hayatını kolaylaştırmaya ve kadınları çalışma hayatına teşvik etmeye yönelik projeler üretiyor.

Koton’un Kapsayıcı İş Modeli çerçevesinde hayata geçirdiği, işgücünün dışında kalan kadınların yer aldığı El Emeği Projesi, kadınların ekonomik sisteme dahil edilerek yaşam koşullarının iyileştirilmesini hedefliyor. Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) kanalıyla Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Adıyaman, Batman, illerinde yürütülen projeyle 2500 kadına işgücüne katılma ve düzenli gelir elde etme imkanı sunuluyor.

Bugüne kadar üretilen 245 binden fazla ürün ile El Emeği kadınlarına 1,7 milyon TL’nin üzerinde gelir sağlayan proje Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Business Call to Action Platformu‘na da kabul edildi.

Ev Kadınlarına İş İmkanı

Koton, geliştirdiği ‘Ev Kadınları Projesi’ ile kadınlara yeni iş imkanları da yaratıyor. Ev kadınlarının part-time olarak çalışmalarına olanak sağlayan proje kapsamında, kadınlar çalışma gün ve saatlerini haftada 3 gün 5’er saat veya 5 gün 3’er saat olarak belirleyebiliyor. Kısmi Part Time Depo Görevlisi pozisyonunda yaratılan iş imkanı sayesinde çalışmayan kadınların avantajlı çalışma şartlarıyla ekonomik sisteme dahil edilmeleri hedefleniyor.

Mor Oda

Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında ilham veren başarılı kadınları çalışanlarıyla bir araya getiren Mor Oda Sohbetleri’nde bu yıl da katılımcılar,  hukuk, sanat, girişimcilik, çevre ve kadın meseleleri üzerine söyleşiler gerçekleştirdi,  kariyer yolculuklarındaki deneyim ve vizyonlarını paylaştı.  Koton bu yıl Mor Oda etkinliği kapsamında Gazeteci Canan Eraslan, Avukat Begüm Tekin, Klinik Psikolog Meltem Sezer, Tasarımcı Zeynep Tosun, Sosyal Araştırmacı Ayça Zengin, Aylin Gezgüç, Elif Dağdeviren, WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Avukat Sıkıka Baysal ve Yanındayız Derneği’nden Murat Yeşildere’yi ağırladı.

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Mart 2019