Japonya’da Kadınlar İş Yerinde Yüksek Topukluları Protesto Ediyor

Japonya’da kadınlar, iş yerinde topuklu ayakkabı giyme zorunluluğuna karşı #KuToo adında kampanya başlattı.

Bir kadının işyerinde hangi ayakkabıyı giydiği onun tercihi olmalıdır. Japonya’da ise birçok kadının işyerinde topuklu ayakkabı giymesi zorunlu.

20 binden fazla Japon kadın, kadın çalışanların işyerinde yüksek topuklu giymeyi zorunlu tutan politikaları yasaklama çağrısında bulunarak Çalışma Bakanlığına bir dilekçe sundu.

Bakanlık, dilekçeyi gözden geçirdiğini ve resmi olarak daha fazla yorum yapmayı reddettiğini söylese de, başkanı Takumi Nemoto, kadınların işyerinde topuklu giymesinin “gerekli ve uygun” kabul edildiğini söyledi.

Topuklu ayakkabı meselesi, Japon’da yükselen cinsiyet ayrımcılığının  bir yansıması aslında. Geçen yıl, iktidar partisinden bir milletvekili, kadınların birden fazla çocuğu olması gerektiğini söylemişti. Aynı milletvekili bekar kalmayı tercih eden kadınların daha sonra devlete yük getireceğini bile söyleme cesaretini gösterebilmişti.

İş yerinde topuklu ayakkabı giyme zorunluluğunu kaldırmak için verilen mücadele, #KuToo (Japonca ayakkabı anlamına gelen “kutsu” ve acı anlamına gelen “kutsuu” kelimelerini kullanarak #MeToo hareketine selam gönderiyorlar) kampanyasının bir parçası.

Kampanyanın yaratıcısı, oyuncu Yumi Ishikawa, yüksek topuklu ayakkabıların, eskiden kadınların küçük yaştan itibaren fazla büyümemesi için ayaklarına demir ayakkabılar giymesine benzer olduğunu söylüyor.

Güç tacizi olarak görülmeli

Bakanın cevabına rağmen, Ishikawa kampanya konusunda iyimser ancak gösterilen uluslararası ilgiye rağmen değişimin zaman alacağı görüşünde.

“Erkekler, yüksek topuklu giymenin acı verici ve yaralanmalara yol açabileceğini gerçekten anlamıyor gibi görünüyor … kadınlar zarar görmese bile, bu tür beklentilerin güç tacizi olarak görülmesini istiyorum,” diyor. Ishikawa.

Kaynak: Global Citizen, Guardian

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Eylül 2019