Şilili Müzisyen Mon Laferte Devlet Şiddetini Protesto Etti

Şili’de hükümet karşı büyüyen protestolara dikkat çekmek isteyen Şilili Müzisyen Mon Laferte, göğsüne yazdığı yazıyla kırmızı halıda yürüdü: “Şili’de işkence yapıyor, tecavüz ediyor ve öldürüyorlar.”

T24

ABD’deki 20’inci Latin Grammy Ödülleri Töreni’nde, Şilili şarkıcı Mon Laferte, ülkesinde devam eden olayları protesto etmek için kırmızı halıda yürürken üzerindeki paltoyu indirerek poz verdi. Las Vegas’ta düzenlenen törende Laferte’nin göğüslerine, “Şili’de işkence yapıyorlar, tecavüz ediyorlar ve cinayet işliyorlar” yazdığı görüldü.

Diktatörlük yıllarından kalma anayasa değişecek

Geçtiğimiz ay, Şili’de, metro bileti fiyatlarına zam yapılmasıyla alevlenen ve daha sonra hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolarda en az 20 kişi öldü, 1000 kişi de yaralandı.

Şili’deki Bağımsız İnsan Hakları Enstitüsü, ülkede yaşanan 179 vakayı mahkemeye taşımıştı. Bunlar arasında askeri polis hakkında cinayet, cinsel şiddet ve işkence iddiaları da bulunuyor.

Hükümetten daha geniş sosyal reformlar yapılmasını talep eden protestocuların bir diğer talebi ise anayasanın değiştirilmesi.

Yaşanan protestolar neticesinde hükümet, ülkenin diktatörlük yıllarından kalma anayasasını değiştirmek için bir referandum yapılacağını ve muhalefetle anlaştığını duyurdu.

“Adalet gelene kadar mücadele durmayacak”

Törende, En İyi Alternatif Albüm Ödülü’nü alan Mon Lefarte, çalışma arkadaşlarına teşekkür ettikten sonra, “Şilili bir müzisyen arkadaşının” kendisine okuması için verdiği ve ülkede yaşananları özetleyen sözleri okudu.

Sözlerini, “Adalet gelene kadar mücadele durmayacak” şeklinde bitiren Lefarte, salondan büyük bir alkış aldı.

“Özgür ülkem için özgür bedenim”

Twitter

Ünlü şarkıcı, törende çekilen fotoğrafını Twitter hesabından da “Özgür ülkem için özgür bedenim” diye paylaştı.

Sanatçılar ülkelerindeki siyasi gelişmeleri gündeme taşıyor

Latin Grammy Ödüleri’nde, Latin Amerika ülkelerindeki siyasi gelişmeleri gündeme taşıyan tek sanatçı Mon Lafarte değildi.

Nikaragualı şarkıcı Luis Enrique de ödül konuşmasında, “Nikaragua hala savaşta. Nikaragua özgürlük için savaşmaya devam ediyor.” dedi.

Porto Rikolu rapçi Residente de ödülünü “eşitliğe” adadı.

Kaynak: T24, Gazete Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Kasım 2019