LEAD Network Türkiye’de ‘Yaşamın Cinsiyeti’ni Tartıştı

LEAD Network Türkiye’ye konuk olan Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mary Lou O’Neil, son iki yılda kadınların hayatlarından memnuniyet oranlarının düştüğünü ifade etti.

 

Perakende ve tüketici ürünleri sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen, üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network, Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mary Lou O’Neil ‘i ağırladı.

 20 yıl önce Türkiye’de yaşamaya başlayan O’Neil, Türkiye’de kadın ve insan haklarının gelişim süreci ile ilgili gözlemlerini LEAD Network üyesi şirketlerin katılımcıları ile paylaştı.

Türkiye’de yaşamın cinsiyetini; kullanılan dil, kurulan ilişkiler ve çalışma hayatındaki örnekler ile anlatan O’Neil, tüm bu alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine dair vurgu yaptı.

Ayrımcı dil kullanımından başlanmalı

Şirketlerin iş ortamlarını kapsayıcı ve eşitlikçi hale getirmesinin yalnızca politikalar ile mümkün olmadığını belirten O’Neil, “Bu politikaların etkin olması için, günlük akışın içine dahil olması gerekiyor. Şirketler, ayrımcı dil kullanımından başlayarak çalışanların farkındalıklarını arttırmaya yönelik projeler geliştirmeliler” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından yürütülen Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın sonuçlarını da paylaşan O’Neil, 2019 sonuçlarına göre son iki yılda kadınların hayatlarından memnuniyet oranlarının düştüğünü belirtti. 2016’dan bu yana kadınların en önemli sorunlarının tartışmasız bir biçimde “şiddet” iken, şiddeti takip eden işsizlik ve eğitimsizliğin problem olarak algılanmadığına dikkat çekti.

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Şubat 2020