LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlik Programları

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 24-30 Haziran’da, bu yıl 5. kez düzenlenecek olan Mersin Onur Haftası ise 1 – 7 Temmuz’da gerçekleşiyor. İzmir’deki Onur Haftası 17-23 Haziran ve Antalya Onur Haftası ise 14-16 Haziran tarihleri arasında.

İstanbul

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, İstanbul’da düzenlenecek olan 27. Onur Haftası etkinliklerine dair basın açıklamasını yayımladı.

Yapılan açıklamada, 27. Onur Haftası’nın 24-30 Haziran’da gerçekleşeceği duyuruldu. 27. Onur Haftası’nın teması, “Ekonomi Ne Ayol?” olarak belirlendi.

Komitenin açıklaması şöyle:

“LGBTİ+’lar için bugün yaşanan kriz yeni değil! Bizler yıllardır giremediğimiz işlerde, okuyamadığımız okullarda, yaşayamadığımız evlerde, güvencesiz hayatlarımızda bu krizi her saniye durmaksızın deneyimliyoruz. Bugün kimlik ayırt etmeksizin herkesi mağdur eden bu krizin ekonomik olduğu kadar aynı zamanda politik olduğunu, kendi hayatlarımızdan biliyoruz. Yaşamımızı sürdürmek için televizyonlardan açıklanan ekonomi paketlerinden medet umamayacağımızın farkındayız.

“Tam da bu noktada ayakta durabilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol? Ekonomik krizin baş gösterdiği dönemlerde Türkiye’de ve pek çok farklı ülkede politikacıların krizi popülist bir söylemle oy devşirmek için kullandığını yıllardır görüyoruz.

“Bu politikacılar krizin, işsizliğin baş suçlusu olarak ötekileştirilen kesimleri hedef göstermekte ve krizin faturasını bu gruplara keserek bizleri gettolara ve evlere sıkıştırmaya çalışmaktadır. Yaşadığımız kriz ne popülist politikacıların ne de entelektüel söylemlerin çözemeyeceği kadar yaşamın içinde ve gerçektir.”

‘LGBTİ+’lar ve diğer ezilen kimlikler özgürleşmeden, hiçbir kriz çözülmez’

“Kendi pratiklerimizden de gördüğümüz gibi LGBTİ+’lar ve diğer ezilen kimlikler özgürleşmeden, hiçbir kriz çözülmeyecek” diye belirtilen açıklama şu şekilde devam etti:

“Krizin çalışma hayatını herkes için zorlaştırdığı çok açık, ancak LGBTİ+’lar açısından bu kriz bizlere yönelen fobiyle daha da derinleşmekte. Belli başlı sektörlere, gizli kalmaya, ya da emek istismarına açık, sağlıklı olmayan ve güvencesiz çalışma koşullarına mahkûm edilen LGBTİ+’ların nasıl hayatta kaldıklarını konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol?

“Seks işçilerinin, beyaz yakalıların, mavi yakalıların, öğrencilerin, işsizlerin, emeklilerin, kimi zaman emekli olma hakkına dahi çeşitli nedenlerle erişemeyenlerin ve hangi konumda olursa olsun tüm LGBTİ+’ların istihdam, eğitim ve yaşamın diğer tüm alanlarına adil bir şekilde katılması ve sendikal haklarının yasal güvence altına alınması; yaşanan krizin öncelenmesi gereken çözümlerindendir. LGBTİ+’ları kapsamayan tüm ekonomik “paketlere”, BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ, NAKKA* diyoruz.”

*Nakka: Lubunca’da “yok, hayır” anlamlarına gelmektedir.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlik Programı’na buradan ulaşabilirsiniz.

İlk kez düzenlenecek olan Bi+ Pride İstanbul etkinlikleri 28 Haziran’da 

Türkiye’de Bi+’lar açısından ilk etkinlik olma özelliği taşıyan, İstanbul’da biseksüellik ve bi+ politika üzerine örgütlenen etkinlikleri duyurmaya çalışan Bi+ Pride İstanbul, aynı zamanda Türkiye çapındaki bi+ konulu etkinlikleri takip ederek insanlara bi+ politikasına dair bilgi vermeyi amaçlıyor. İlk etkinliklerini Bi+ Pride İstanbul, 28-29 Haziran’da gerçekleştirecek.

İlk etkinlik, “Bi+’lar buluşuyor!” Maçka Parkı’nda

Programın ilk etkinliği “Bi+’lar buluşuyor!” 28 Haziran’da 18:00 – 22:00 saatleri arasında Maçka Parkı’nda gerçekleştirilecek. Etkinliğin çağrı metni şöyle:

“Siz de ‘nerede benim gibi biseksüel+ (bi+)’lar?’ diyor musunuz? Kendinizi yalnız hissediyor musunuz? Ama değilsiniz. Bi+’lar buluşuyor. Bi+ Pride’ına Maçka Parkı’ndan start veriyoruz. Birbirimizi bulma, kendimizden başka bi+’ları tanıma fırsatını yakalayacağımız bu buluşma etkinliğinde yaşamak zorunda bırakıldığımız gündelik bifobi, biseksüel olumsuzlama ve mononormativite üzerine de konuşma alanı yaratmak istiyoruz.”

İkinci etkinlik, “Bi+Atölyesi”

Programın ikinci etkinliği olan “Bi+ Atölyesi” ise 29 Haziran’da 15:00 – 17:30 saatleri arasında düzenlenecek. Katılımı 20 kişiyle sınırlı olan etkinlikte “Biseksüellik nedir? Bifobi, biseksüel olumsuzlama ve mononormativite ne anlama gelmektedir? Biseksüeller heteronormatif topluluklarda ne tür ayrımcılıklarla karşılaşırlar?” gibi konular tartışılacak. Kayıt olmak için biartiatolyesi@gmail.com’a mail atabilirsiniz.

Bi+ Pride İstanbul ile ilgili ayrıntılı bilgi ve sorularınız için oluşumun Facebook sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

İzmir 

İzmir’deki LGBT+ dernekleri ve oluşumları tarafından düzenlenecek 7. İzmir LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek. Saat 18.00’de Eski Leman Kültür’ün önünde toplanacak grup, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüşü gerçekleştirecek.

Onur haftası etkinlikleri kapsamında, İstanbul’da, Ankara’da ve son olarak ODTÜ’de yasaklanan yürüyüşlerin, LGBTİ+ hareketindeki önemini bir kez daha hatırlamak için, Onur Yürüyüşleri konulu fotoğraf sergisi yapılacak.

Ocak ayında İzmir’de bir polis tarafından öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker’in davası Onur Haftası’na denk geliyor. Organizasyon, 21 Haziran Cuma sabahı davanın takipçisi olmak için adliyede buluşmak üzere de çağrı yapıyor.

İzmir LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlik Programı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Onur Yürüyüşü

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği 3. Antalya Onur Haftası ise 14 Haziran’da başlayacak. Etkinlikler 16 Haziran’da Onur Yürüyüşüyle son bulacak. Yürüyüş, saat 17.00’de Kapalıyol Halkbankası önünden başlayacak ve Attalos heykeline kadar devam edecek.

Antalya LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlik Programı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Mersin Onur Yürüyüşü

Mersin Onur Haftası 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinliklerin temasını “Hasbihal” olarak belirleyen Mersin Onur Haftası Komisyonu  “lubunyalığı, varoluşumuzu, hal’lerimizi, aşkımızı, arzumuzu, emeğimizi, bedenimizi, mücadelemizi konuşacağız” açıklamasıyla onur haftasını duyurdu.

Mersin Onur Haftası’nın programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Detayları buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Bianet, T24, http://prideistanbul.org/

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
12 Haziran 2019