Liseli Gençler “Kadına Şiddete Nokta Koy” Dedi

15-17 yaş arasındaki Açı Liseli gençler, her yıl düzenledikleri “Şiddete Nokta Koy” zirvesini bu yıl dijitale taşıdı. Konuşmacılar, bir kadın olarak iş yaşamında yaşadıkları zorlukları ve bir kadının başarılı olmak için vermek zorunda olduğu mücadeleyi anlattı.

15-17 yaş arasındaki yirmi Açı Liseli genç, şiddet olaylarından çok rahatsız olup, bir fark yaratmak için yola çıktı. Bu gençler Şiddete Nokta Koy projesi ile okulları dolaşıp, z-kuşağının yapabileceklerini anlatıyorlar. Her geçen gün aralarına yeni gönüllüler katıp dalga dalga büyüyen bir hareket.

Öğrenciler “Şiddete Nokta Koy” projesiyle okul okul dolaşıp bugüne kadar 4 bin kadar yaşıtına toplumsal cinsiyet eşitliğini anlattı, kadına karşı şiddetin önlenmesi için projelerini paylaştı.

Liselilerin okulları dolaşmasının ardından her yıl bir kez yaptığı ve bir kadın sorununa “nokta koyduğu” konferans ise pandemi nedeniyle dijital dünyaya taşındı. Normalde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan “Nokta Koy Zirvesi” Instagram’dan canlı yayınlandı.

28-31 Mayıs tarihleri arasında İnstagram Live’da yapılan konferans her gün saat 17:00-18:00 arasında , “Kadının Görünmezliğine NOKTA KOY” teması ile gerçekleştirildi.

Türkiye’deki sayılı müzik prodüktörlerinden Cansu Kurtçu, BG Hukuk Bürosu kurucularından başarılı avukat Begüm Gürel, “Yeni Nesil Ödüllendirme Sistemi” Momento’nun kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, 2008 yılında Türkiye Oto Drag Yarışlarında Türkiye’nin ilk ve tek kadın şampiyonu olan Sıdıka Başkara, Sarıyer ve Kağıthane’de devlet hastanelerinde başhekimlik yapmış olan Doç. Dr. Gülsen Meral, Türkiye’nin ilk ve tek kadın stand-up grubu olan Çok da Fifi’nin kurucularından Hande Yögen, “Kasap Kadın” Semrah Doğan, Nepal’deki Mera Peak’a tırmanan ilk Türk kadını Berrin Yıldızoğlu, İngiltere’de verilen, Çocuk Evlilikleri İle Mücadele Ödülü sahibi The Nada Foundation’ın kurucusu, aktivist Nada Al-Ahdal, reklam sektörünün önde gelen isimlerinden ve GittiGidiyor kampanyası stratejisti Can Çalışkan, Fazıl Say tarafından ‘’dahi’’ olarak adlandırılan, çeşitli uluslararası tanınmış orkestraların genç orkestra şefi Nil Venditti, tamamı kadınlardan oluşan yaylı çalgılar orkestrası Ancyra Ensemble’ın kurucusu Emel Özer, Forbes dergisi tarafından son yılların en başarılı 50 kadın liderinden biri seçilen başarılı CEO Esen Tümer, ‘Yapabilirsin’ kitabıyla ünlü gezeteci-sunucu Tuluhan Tekelioğlu, ilk kez kara deliğin fotografını dünyaya gösteren ekipten astrofizikçi Feryal Özel, dünyaca ünlü Türk neyzen, besteci, yapımcı ve DJ Mercan Dede, ateşli haber spikeri ve kadın hakları savunucusu Ece Üner, siyasal bilgiler’de okurken ‘Türkiye Güzeli’ olan, bağımsız güçlü kadını içselleştiren oyuncu Pınar Altuğ, bulundukları konuma gelirken nasıl zorluklar yaşadıklarını ve bir kadının başarılı olmak için nasıl daha çok çaba sarfetmek zorunda olduğunu Nokta Koy Zirvesi’nin katılımcıları ile paylaştı.

Ayrıca çeşitli konularda toplumun nabzını tutan Türkiye Raporu ekibinden İlkem Gök  ve Güvenç Kutlusoy ile ‘Adım’, ‘Açık’ gibi sivil toplum platformlarının kurucusu olan sosyolog Doç. Dr. Itır Erhart, kadın üzerine yapılan anketleri analiz etti.

Nada Al-Ahdal ile yeniden buluşma

Siddete Nokta Koy ekibi, Nada’yı 11 yaşındayken Youtube’a koyduğu bir video ile görmüştü. Açı Liseli gençler sunumlarını hazırlıyordu; o da çocuk gelin olmaktan kaçıyordu.

Aradan dört yıl geçti, Nada’nın videosunu sunumlarında hep kullandılar. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alıp okulları dolaşmaya başladılar; bu okullardaki gönüllüler de sunumu alıp başka okullara götürdü. 
2017 yılında konferansı planlarken Nada’yı buldular; Yemenli Nada artık amcasıyla Suudi Arabistan’da yaşıyordu; 15 yaşındaydı ve çocuk gelinlere yardım amaçlı bir vakıf kurmuştu. Yaşıtları olan bu kişiyle güçlerini birleştirmeye karar verdiler; Nada o yıl zirvenin açılış konuşmasını yaptı. Onlar da Nada’nın inanılmaz hikayesini anlatıp örnek olmasına yardım etmeye söz verdiler.

Artık Londra’da yaşayan Nada bu yıl da konferansın konuşmacıları arasındaydı. Nada yaptığı konuşmada, kişisel deneyimlerini, kurduğu vakıfla yürüttükleri çalışmaları ve Londra’daki yaşamını anlattı. Bu ilham verici konuşmayı buradan dinleyebilirsiniz.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Haziran 2020