MacKenzie Bezos And Melinda Gates’ten “Toplumsal Cinsiyet Yarışması”

Dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Melinda Gates ve MacKenzie Bezos toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik projeleri ödüllendirmek üzere bir yarışma düzenliyor.

Gates ve Bezos, Equality Can’t Wait (Eşitlik Beklemez) Mücadelesi adlı yarışmayı Gates’in yatırım ve kuluçka şirketi Pivotal Ventures aracılığıyla açıkladı. Yarışma sonucunda, 2030 yılına kadar ABD’deki kadınların gücünü ve temsilini artırmaya yardımcı olacak en iyi fikirleri üreten kuruluşlara 30 milyon dolar verilecek.

“Cinsiyet eşitliği uçurumunu kapatmak herkese fayda sağlayacaktır. Tarih bize karar alınırken farklı seslerin temsil edilmesinin herkes için daha iyi sonuçlar doğurduğunu gösteriyor,” diyor MacKenzie Bezos. “Equality Can’t Wait olumlu bir değişimin katalizörü olacağına inandığımız enerji ve yeniliğe odaklanacağı için heyecanlıyım.”

Melinda Gates ise yaptığı açıklamada, “Amerika’yı ırk, cinsiyet ve sınıfsal olarak bölen eşitsizlikler, sistem çapında bir değişiklik olmadan ortadan kalkmayacak,” dedi. “Bu yarışma, statükoyu bozacak ve kadınların gücünü ve etki alanını genişletecek cesur fikirler arıyor.”

Genel olarak yarışma, kadınları geride tutan engellerin kaldırılmasına (cinsel taciz ve ayrımcılık, ırksal eşitsizlik ve bakım konusundaki yetersiz federal politikalar dahil) yardımcı olacak; teknoloji, hükümet ve girişimcilik gibi sektörlere kadınların temsilini artıracak ve toplumsal cinsiyete dair eski sistemleri ve inançları değiştirecek projeleri ödüllendirecek.

Yarışmaya katılabilmek için kuruluşların 1 Eylül 2020’ye kadar çevrimiçi kayıt yaptırması gerekiyor. Finalistler 2021’in başlarında ilan edilecek ve kazananlar gelecek yaz seçilecek.

Kaynak: Forbes

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Haziran 2020