Maltepe Üniversitesi’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kürsüsü Açıldı

Dünya çapında üniversiteler arasındaki en etkin bilimsel işbirliği ağı olan “UNESCO Kürsüleri Programı” kapsamında, Maltepe Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet sorunlarına çözüm üretilmesi amacıyla “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür Kürsüsü” açıldı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dünya çapında 25 UNESCO Kürsüsü bulunuyor. Bunlardan ikisi Türkiye’deki üniversitelerde kurulmuştu. Maltepe Üniversitesi ile bu sayı üçe çıktı. Kürsüde kadına yönelik şiddet, kız çocuklarının eğitimi, mülteci kadınlarla ilgili çalışmalara öncelik verilecek.

 

Kürsüde ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırma ve uygulamalar yapılacak, projeler geliştirilecek, eğitim faaliyetleri ve bilimsel toplantılar düzenlenecek. Kürsüye Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Şimga başkanlık yapacak.

Uçurumun kapanması mümkün mü? 

 Dünya Ekonomik Forumu’nun “sağlık”, “eğitim”, “politika” ve “işgücüne katılım” başlıklarında yayımlanan “2018 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uçurumu Raporu”na dikkat çeken Prof. Dr. Şimga Türkiye’nin cinsiyet eşitliği konusunda 149 ülke arasında 130. sırada yer aldığını belirtiyor.

Rapora göre ülkeler arasındaki uçurumun kapanması için Batı Avrupa’da 61, Güney Asya’da 70, Latin Amerika ve Karayipler’de 74, Sahra Altı Afrika’da 135, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da 124, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 153, Doğu Asya ve Pasifik’te 171 ve Kuzey Amerika’da ise 165 yıl geçmesi gerekli.

 Eşitlik çarpıtılyıor

 Toplumsal cinsiyet eşitliği teriminin “kadın ve erkeğin aynı olanak, hak ve özgürlüklere sahip olması” olarak açıklanmasına dikkat çeken Prof. Dr. Şimga eşitlik fikrinin çarpıtıldığı görüşünde. 

“Eşitlik fikri çarpıtılıyor. Eşitlik aynılık anlamında değildir. Tabii ki kadın ve erkek aynı değil. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde savunulan aynı hak, özgürlük ve olanaklara sahip olmaktır. Toplumlarda kültürel olarak tutucu görüşlerde kadına bir rol biçiliyor. Buna bağlı olarak, boşanmaların artmasının, toplumdaki yozlaşmanın kadınların eşitlik istemesine bağlı olduğu iddia ediliyor. Bu görüşe göre kadının yerini bilmesi gerekli. Bilmediği zaman problem çıkıyor.”

Açılış 25 Ekim’de

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültür UNESCO Kürsüsü açılış töreni 25 Ekim 2019 saat 13:00-18:00 arası Marma Hotel İstanbul Asia, Akdeniz ve Marmara Salonu’nda yapılacak.

Açılışta moderatörlüğünü Prof. Dr. Hülya Şimga’nın üstleneceği UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bölümü Direktörü Saniye Gürsel Corat ve ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Saktanber’in konuşmacı olacağı toplantı gerçekleşecek.

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
1 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Nilgün Tunalı yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Nilgün Tunalı
Ziyaretçi
Nilgün Tunalı

Kutluyorum Maltepe Üniversitesi Mütevelli heyeti’ni. Kurucu hocalarımı da..

24 Ekim 2019